Merkez Bankası’na ‘haciz’ düzenlemesi

13 Mayıs 2022 Cuma

Merkez Bankası’na ‘haciz’ düzenlemesi

Resmi Gazete’de yayımlanan kararla Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda ‘haciz’ düzenlemesine gidildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası mevzuatında yabancı ülke merkez bankalarının varlıklarıyla ilgili düzenleme yapıldı.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, TCMB Anonim Şirketi Esas Mukavelesinin 40. maddesine eklenen bent ile, TCMB nezdindeki yabancı ülke merkez bankalarına ait para, alacak, mal, hak ve varlık haczedilemeyecek, bunlar üzerinde ihtiyati tedbir ve haciz konulamayacak.

REZERVLER NE DURUMDA?

Bloomberght’nin haberine göre, TCMB’nin son verilerine göre toplam rezervler 107,7 milyar dolar olurken, net rezervler ise 17 milyar dolardan 15 milyar dolara geriledi. Bankanın rezervlerindeki swapların büyüklüğü 63,3 milyar dolar olarak kaydedildi. Swap hariç net rezerv ise eksi 48,3 milyar dolar oldu, bir önceki hafta için bu rakam eksi 47,6 milyar dolardı.

SİYASİLER TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

AKP’nin 18 maddelik torba kanun teklifi gündeme gelen söz konusu düzenleme soru işaretlerine yol açmıştı. Teklifte söz konusu düzenlemenin gerekçesi “Madde ile merkez bankaları arasında kurulan ilişkilerin işin gerektirdiği diplomatik hassasiyet ve ekonomik güven temelinde yürütülmesini teminen diğer merkez bankalarının Banka nezdinde para, alacak, mal, hak ve varlıklarının haczedilmemesi amaçlanmaktadır” sözleriyle açıklanmıştı.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak yaptığı basın toplantısında yapılmak istenen değişikliğe dikkat çekerek, “Bu düzenlemeyi hangi ülke, neden istedi? Veya neyin karşılığında istedi?” diye sormuştu.

HDP Milletvekili Garo Paylan da Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada düzenlemeyi “skandal” olarak nitelendirmişti. Paylan, hükümetin Katar’a, Azerbaycan’a, en son “düşman” görülen Birleşik Arap Emirlikleri’ne “el avuç açtığını” söylemiş, bunun karşılığında söz konusu ülkelerin “Bak, benim paramın haczedilme riski var, haczedilmemesi için yasa çıkar” demesi üzerine bu düzenlemenin Meclis’e sunulduğunu iddia etmişti.

Döviz kurunu tutmak için ‘arka kapıdan’ 24.3 milyar dolar satılmış

 

Benzer Haberler