Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 42’den yüzde 60’a yükseltti

Yayın tarihi: 28 Temmuz 2022 Perşembe 10:43 am - Güncelleme: 29 Temmuz 2022 Cuma 1:15 am

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu enflasyon raporunu canlı yayında açıkladı. Enflasyon tahmini hakkında da açıklama yapan Şahap Kavcıoğlu “2022 sonunda yüzde 60.4, 2023 sonunda yüzde 19.2 ve 2024 sonunda yüzde 8.8 olarak güncelledik ” ifadelerini kullandı. Bu açıklamaya göre 2022 yıl sonu yüzde 42 olan enflasyon tahmini yüzde 60’a yükselmiş oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yılın 3. enflasyon raporunu açıklıyor. Nisan ayında gerçekleşen bir önceki toplantıda banka yüzde 23,2’lik yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 42,8’e yükseltmişti. Bu toplantıda ise enflasyon tahmini yüzde 42,8’den yüzde 60,4’e yükseltildi. Böylece TCMB enflasyon tahmininde 17,6 puanlık revizeye gitmiş oldu.

Kavcıoğlu, enflasyonun 2023 yıl sonunda yüzde 19,2, 2024 yıl sonunda ise yüzde 8,8 olarak gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini belirtti.

Ekonomistler Merkez’in faiz kararını değerlendirdi: İbretlik

Kavcıoğlu’nun konuşmasının satırbaşları şöyle:

“Yılın ikinci çeyreğinde gerçekleşen jeopolitik riskler ve etkileri, halen devam eden pandemiden kaynaklanan enerji arz kısıtları ve tedarik zinciri aksamaları, küresel iktisadi faaliyeti olumsuz etkilemektedir.

Rusya-Ukrayna çatışmasının Euro bölgesi başta olmak üzere, enerji emtia tedariki ile fiyat ve ticaret kanalları üzerinde olumsuz etkisinin artarak sürüyor olması, küresel iktisadi görünümü için risk teşkil etmektedir.

Ayrıca enflasyondaki yükselişin beklenenden uzun süreceği beklentisi ile alınan ve ülkeler arasında önemli farklılık gösteren para politikası kararları finansal koşullarda belirsizliğe yol açarak küresel ekonomide belirgin bir yavaşlama olasılığını güçlendirmektedir.

Enerji ve emtia fiyatları arz koşulları ve tedarik sürelerinde göreli bir iyileşme söz konusudur. Enerji fiyatlarındaki yüksek seviyeler ve oynaklık fiyatlar üzerinde baskı oluşturmaya devam etmektedir. Küresel enflasyonda güçlü seviye devam etmektedir.

Bu gelişmeler küresel enflasyondaki yüksek seviyelerin kalıcılığı konusundaki endişeleri de güçlendirmektedir. Yaşanan büyük arz şoklarına rağmen yurt içi iktisadi faaliyet kesintisiz devam etmektedir. Pandemi sonrasında hızla normalleşen ve imalat sanayi öncülüğünde dış ticarette dönüşüm geçiren Türkiye ekonomisi yüzde 2022 birinci çeyrekte yıllık bazda yüzde 7,3 büyümüştür. Net ihracat büyümeye pozitif katkı sağlamaya devam etmiştir.

Konut fiyat artışı rekor tazeledi

Türkiye ekonomisi üretim, ihracat ve istihdamı artırmayı merkeze alan bir yapısal dönüşüm sürecindedir. Bu sürecin yansıması olarak cari dengedeki iyileşme eğilimi devam etmektedir.

” CARİ FAZLAYI EMTİA FİYATLARI DÜŞÜNCE VERECEĞİZ”

Küresel emtia fiyatları normalleşme eğilimine girdiğinde ekonomimiz cari fazla verme kapasitesine ulaşmış olacaktır.

Bu durum Türkiye ekonomisi için yeni bir dönemin başlangıcına, enerji ve emtia fiyatları normalleştiğinde kısa vadeli finansman ihtiyacının asgariye indiği, ihracata dayalı büyümeye işaret etmektedir.”

İşgücü piyasasında istihdama kalıtım oranı artmaya devam ederken işsiz sayısındaki gerileme eğilimi de sürmektedir. Türkiye ekonomisindeki son dönem istihdam gelişmeleri umut vericidir.

Katılım ve istihdam göstergelerinin salgın öncesi seviyelerinin üstüne çıkması, salgın sonrası işgücü piyasalarının salığını göstermesi açısından önemlidir.”

Merkez Bankası 7. defa pas geçti

Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 42'den yüzde 60'a yükseltti