Erdoğan ‘Nass’ Merkez Bankası ‘Pas’ dedi

20 Ocak 2022 Perşembe

Erdoğan ‘Nass’ Merkez Bankası ‘Pas’ dedi

Merkez Bankası Para Politikaları kurulu gerçekleştirdikleri toplantının ardından yeni yılın ilk faiz kararını açıkladı. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın faiz indirimi sinyaline rağmen Merkez Bankası faizi sabit tuttu. Kararı sonrası dolar TL kuru 13,27 seviyesine kadar geriledi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  faiz politikası ile ilgili “Nas ortada dururken sana, bana ne oluyor?” diyerek tüm uyarılara rağmen faiz indirimi sinyali vermişti. Erdoğan’ın ‘Nass’ açıklamalarının ardından faiz yüzde 19’dan yüzde 14’e kadar düşürülmüştü. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı Arnavutluk ziyareti sonrası yaptığı açıklamada yine fai indirimi sinyali verse de Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu aldığı kararla faizi yüzde 14 olarak sabit bıraktı.

Karar sonrası Merkez Bankası’ndan yapılan açıklama şöyle: 

Salgında yeni varyantlar ve artan jeopolitik riskler, küresel iktisadi faaliyet üzerindeki aşağı yönlü riskleri canlı tutmakta ve belirsizliklerin artmasına yol açmaktadır. Küresel talepteki toparlanma, emtia fiyatlarındaki yüksek seyir, bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve taşımacılık maliyetlerindeki artış uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının yükselmesine yol açmaktadır. Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmekle birlikte, gelişmiş ülke merkez bankaları artan enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğuna bağlı olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini değerlendirmektedir. Bu çerçevede, iktisadi faaliyet, işgücü piyasası ve enflasyon beklentilerinde ülkeler arasında farklılaşan görünüme bağlı olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası iletişimlerinde ayrışma gözlenmekle birlikte, merkez bankaları destekleyici parasal duruşlarını sürdürmekte, varlık alım programlarına devam etmektedir.

Kapasite kullanım seviyeleri ve diğer öncü göstergeler yurt içinde iktisadi faaliyetin, dış talebin de olumlu etkisiyle güçlü seyrettiğine işaret etmektedir. Büyümenin kompozisyonunda sürdürülebilir bileşenlerin payı artarken, cari işlemler dengesinin 2022 yılında fazla vermesi öngörülmektedir. Cari işlemler dengesindeki iyileşme eğiliminin güçlenerek devam etmesi fiyat istikrarı hedefi için önem arz etmekte, bu bağlamda ticari ve bireysel krediler yakından takip edilmektedir.

Kulis: Faizde sürpriz karar! Erdoğan nasıl ikna edildi

Enflasyonda yakın dönemde gözlenen yükselişte; döviz piyasasında yaşanan sağlıksız fiyat oluşumlarına bağlı döviz kurlarına endeksli fiyatlama davranışları, küresel gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışlar ile tedarik süreçlerindeki aksaklıklar gibi arz yönlü unsurlar ve talep gelişmeleri etkili olmaktadır. Kurul, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın tesisi için atılan adımlar ile birlikte, enflasyonda baz etkilerinin de ortadan kalkmasıyla dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmektedir. Bu çerçevede Kurul, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir. Alınmış olan kararların birikimli etkileri yakından takip edilmekte ve bu dönemde fiyat istikrarının sürdürülebilir bir zeminde yeniden şekillenmesi amacıyla TCMB’nin tüm politika araçlarında Türk lirasını öncelikleyken geniş kapsamlı bir politika çerçevesi gözden geçirme süreci yürütülmektedir.

TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır.

Kurul, kararlarını şeffaf, öngörülebilir ve veri odaklı bir çerçevede almaya devam edecektir.

DOLARDAN İLK TEPKİ

Merkez Bankası’nın kararı sonrası dolar TL kuru 13,27 TL  seviyesine kadar geriledi.

Karar sonrası döviz kurları şöyle:

Euro: 15, 16 TL
Sterlin: 18,21 TL
Gram Altın: 790 TL
Çeyrek Altın: 1,307 TL

Benzer Haberler