Merkez Bankası karına Ahmet Davutoğlu’ndan paylaşımlı tepki!

6 Temmuz 2019 Cumartesi

Merkez Bankası karına Ahmet Davutoğlu’ndan paylaşımlı tepki!

Yeni parti kurma arifesindeki  AKP’li eski Başbakan Ahmet Davutoğlu Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alınmasını eleştirdi.

 

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan kararname ile Merkez Bankası (MB) Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınması, ekonomi dünyasına bomba gibi düştü.

Merkez Bankası başkanının görevden alınma nedeni ortaya çıktı! İşte olayın arka planı

Merkez Bankası Başkanı’nın kararname ile görevden alınmasına tepkiler sürerken, kararın hukuki olmadığı yönünde de yeni bir tartışma başladı. MB Başkanı’nın görevden alınmasına, eski AKP milletvekili, ekonomist İbrahim Mustafa Turhan da sosyal medya hesabından tepki gösterdi. Turhan’ın tepkisindeki bir ayrıntı ise dikkat çekti.

EKONOMİDEN Mİ SORUMLU OLACAK?

Yeni parti kurma hazırlığındaki AKP’li eski Başbakan Ahmet Davutoğlu da, Turhan’ın uzun bir flood şeklinde yazdığı tepkisini retweet yaparak paylaştı. Bu durum, Davutoğlu’nun kuracağı yeni partinin ekonomi kurmayının da İbrahim Mustafa Turhan olduğu yönünde yorumlara neden oldu.

Davutoğlu’nun AKP’den Başbakan olduğu dönemde AKP milletvekili olan İbrahim Mustafa Turhan, “Merkez bankalarının başkanlık konumu çok kritiktir. Görevden alınan ve yerine atanan kişilerden bağımsız olarak, bu değişikliğin gerçekleşme yöntemine ve zamanlamasına benim aklım ermiyor. Bunun ciddi zararlar verebileceğinden endişe ediyorum” diye yazdı.

Benzer Haberler