Merkez Bankası için güçlü faiz artışı ve görev değişikliği iddiası

Yayın tarihi: 21 Şubat 2022 Pazartesi 1:58 pm - Güncelleme: 21 Şubat 2022 Pazartesi 1:58 pm

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun faizi artırmak zorunda kalacağını belirten piyasa uzmanı İslam Memiş, karar sonrası Kavcıoğlu’nun  görevden alınacağını iddia etti.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Faiz sebep, enflasyon sonuç” sonrası faiz indirimleri yapan ve son iki toplantıda ‘faizi sabit tutma’ kararı alan Merkez Bankası’yla ilgili piyasa uzmanı İslam Memiş dikkat çeken bir iddia ortaya attı.

Memiş, faiz artırımına gittiği için görevden alınan Naci Ağbal’ın yerine getirilen ve eylül ayından itibaren dört ay üst üste indirime giden Kavcıoğlu’nun aksi bir karar alacağını ileri sürdü. TGRT Haber’de konuşan Memiş, şunları söyledi:

‘FAİZ ARTIŞINI GÜÇLÜ GÖRÜYORUM’

“Fed çok önemli bir etkiye neden olacak. Dolar endeksinde ciddi bir artış göreceğiz. Jeopolitik risklerde belirsizlik var, içeride de atılan adımlar yetersiz kalacak. Haziran ve temmuz ayında bir faiz artışını güçlü görüyorum. Bunun sonucunda da Merkez Bankası’nda görev değişikliği olacaktır.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

‘TÜRKİYE ACİL BİR ÇALIŞTAY YAPMAK ZORUNDA’

Türkiye acil bir şekilde ekonomiye odaklı, ciddi kararın alınacağı bir çalıştay yapmak zorunda. Maalesef şu anda kurumlar arasında diyalog eksikliği var. Bir an önce günü kurtaran değil yıllık bazda önemli kararların alınacağı bu çalıştay yapılmak zorunda. Merkez Bankası neden faiz artırmak zorunda kalsın? Zorunda kalmak farklı bir şey. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Faiz, döviz kuru, enflasyon prangasını da parçalayıp atacağız’ dedi. Ama tekrar başa dönmek de var. Tekrar başa dönmemek için Hazine, Ticaret Bakanlığı ile Merkez Bankası’nın çalışma yapması gerekiyor.”

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, Erdoğan’ın ‘Faiz ile mücadelemi biliyorsunuz, faizi indireceğiz ve indiriyoruz. Bilin ki enflasyon da inecek, daha da düşecek’ sözlerine rağmen ocak ve şubat aylarında faizi yüzde 14’te sabit tutmuştu.

Ekonomistlerden Merkez Bankası’nın faiz kararı metnine tepki