Merkez Bankası Başkanı: Parayı Hazine’ye aktarsaydık Hazine başka bir alanda kullanabilirdi

Yayın tarihi: 17 Şubat 2023 Cuma 8:36 am - Güncelleme: 17 Şubat 2023 Cuma 8:38 am

Ortak yayında Merkez Bankası’nın yaptığı bağışa gelen eleştirilere yanıt veren Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, “Parayı Hazine’ye aktarsaydık, Hazine başka bir alanda kullanabilirdi” dedi.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Kahramanmaraş merkezli meydana gelen meydana gelen iki depremin ardından ortak yayında yapılan bağış kampanyasından TCMB’nin 30 milyar lira bağış yapması hakkında konuştu.

Hürriyet yazarı Hande Fırat’a konuşan Kavcıoğlu, “’Kimin parasını kime veriyorsunuz?’ yorumları anlamsız. Bu para devletin parasıdır, milletin parasıdır. Milletin parasını da millete vermekten daha doğal bir şey yoktur. Yardımı bankanın kârından yaptık. Merkez Bankası anonim şirkettir. Normal süreç işleseydi, diğer ortaklarımıza da kâr payı verecektik. Yıl sonu bilançomuz bağımsız denetimden geçiyor. Faaliyet raporumuzla her şey şeffaf bir şekilde gözüküyor. Kısacası paramızı da kârımızı da isteyen görebilir. Felaket boyutunu konuşmayıp Merkez Bankası’nın yaptığı yardımı tartışmak, sağlıklı bir bakış açısı değil” dedi.

“HAZİNEYE VERSEYDİK BAŞKA YERE AKTARILABİLİRDİ”

“Felaket büyük, bu nedenle de yardımı oraya yapmayı uygun bulduk. Hukuken, ahlaken, insani duygular açısından yerinde bir yardımdır. Aldığımız kararın arkasındayız. Eğer bu parayı Hazine’ye aktarsaydık, Hazine başka bir alanda kullanabilirdi. Biz bu payı direkt olarak deprem bölgesine tahsis ettik.”

Oğuzhan Uğur, ortak yayına yaptığı bağışı açıkladı: “Bir damla su olsun”