Merkel: Türkiye, sığınmacıları kabul etmekle muhteşem bir iş yapıyor

22 Temmuz 2021 Perşembe

Merkel: Türkiye, sığınmacıları kabul etmekle muhteşem bir iş yapıyor

Almanya Başbakanı Angela Merkel, son günlerde Türkiye’nin gündeminde olan sığınmacılara yönelik konuştu. “Türkiye, Suriyeli sığınmacıları kabul ederek muhteşem bir iş yapıyor” dedi. Merkel, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne (AB) tam üyeliğin ufukta görünmediğini düşündüğünü vurguladı.

Reuters’ın aktardığı habere göre, Berlin’de yıllık basın toplantısında açıklamalarda bulunan Almanya Başbakanı Merkel, Almanya’da artan Koronavirüs vakalarına karşı yeni kısıtlamaların gelebileceğini söyledi.  Almanya’da vatandaşları aşı olmaya çağıran Merkel “Ne kadar aşı olursak o kadar özgür olacağız” dedi.

Yıllık bası toplantısında iklim kriziyle mücadeleye de değinen Merkel, dünya genelinde küresel ısınmayla mücadele için yeterince adım atılmadığını söyledi ve Paris İklim Anlaşması’nın iklim hedeflerine uygun adımlar atılması gerektiğini belirtti.

“İNSANLAR İÇİN EN İYİSİ BU”

Merkel, Türkiye ve Yunanistan arasında Kıbrıs üzerindeki anlaşmazlıklar hakkında da açıklamada bulundu. Merkel, anlaşmazlığın ilişkileri daha zor bir hâle getirdiğini ve farklılıkların çözülmesi için sabır gerektiğini söyleyerek şöyle devam etti: “Bir geri adım oldu ancak cesaretimiz kırılmamalı”

Merkel, açıklamalarında Türkiye’nin çok sayıda Suriyeli sığınmacıyı kabul ettiğinin altını çizerek “Türkiye, Suriyeli sığınmacıları kabul ederek muhteşem bir iş yapıyor. Mülteciler ve sığınmacılar üzerine Türkiye’yle anlaşmanın sürdürülmesini isterim, insanlar için en iyisi bu” dedi. Ankara’yla yakın ilişkilerin sürmesini istediğini söyleyen Merkel, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üye olabileceğini öngörmediğini ekledi.

Taliban Afganistan’da 200’den fazla ilçe merkezini ele geçirdi

AB zirvesinde kritik Türkiye açıklamaları: Suriyeli sığınmacılar için finansman teklifi istendi

 

 

Benzer Haberler