Merdan Yanardağ’dan RTÜK’e: Hangi cezayı verirseniz verin vız gelir bize

6 Nisan 2022 Çarşamba

RTÜK, TELE 1’e Erzurum’daki bir Kur’an Kursu’nda çocuklara tecavüz edilmesine ilişkin davayı haberleştirdikleri için ceza verdi. TELE 1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, RTÜK’ün verdiği cezaya tepki göstererek, “Haber yapmayı sürdüreceğiz. Hangi cezayı verirseniz verin vız gelir bize” dedi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurumu (RTÜK), Erzurum’da Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı bir Kur’an Kursu’nda yedi çocuğun tecavüze uğramasına ilişkin haber yapan Halk TV, KRT ve TELE 1’e Diyanet’in şikayeti üzerine para cezası verdi.

RTÜK üyesi İlhan Taşçı, sosyal medya hesabından Diyanet’in haberin veriliş şekli için şikayet ettiğini belirterek, “Haberlerin veriliş biçiminden “incinmiş” Diyanet İşleri Başkanlığı!!!” dedi.

TELE 1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, Prof. Dr. Emre Kongar ile yaptığı 18 Dakika isimli programda RTÜK’ün TELE 1’e verdiği cezaya tepki gösterdi.

ÇOCUKLARIN TECAVÜZ EDİLMESİ DİYANET’İ KÜÇÜK DÜŞÜRMÜYOR AMA HABER YAPILMASI SORUN YARATIYOR

Merdan Yanardağ, “RTÜK, Halk TV, KRT ve TELE 1’e ceza verdi. Neden? Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Kur’an Kursu’nda küçük çocuklar cinsel istismara uğratıldığını haber yaptık. Diyanet, küçük düşürüldüklerini ve aşağılandıklarını iddia ederek RTÜK’e başvurdu. RTÜK’te iktidarın bir sansür aygıtı olarak bize ceza kesti. Çocukların istismara uğraması Diyanet’in denetlemesi gereken Kur’an Kursu’nda Diyanet’i küçük düşürmüyor demek ki ama haber yapılmasını sorun yaratıyor iyi mi? RTÜK’ün reddetmesi gerekirdi bunu.” dedi.

BİRAZ VİCDANINIZ VARSA BUNLARIN HABER YAPILMASINI TEŞVİK EDERSİNİZ

Yanardağ, küçük çocukların tecavüze uğramasından Türkiye’yi yönetenleri rencide etmiyorsa başka hiçbir şeyin etmeyeceğini ifade ederek, ” Siz onları engelleyin merak etmeyin biz haber yapmayız. Hem çocuklar tecavüze uğrayacak hem de biz haber yapmayacağız öyle mi? Onların istismarı devam edecek ama siz bunu örtbas etmeye kalkacaksınız. Kimse duymaz ise eğer o suçlar işlenmemiş mi olacak? Bu üç TV kanalına verilen cezayı protesto ediyorum. Bu ceza insafsız bir cezadır. Bu ceza istismarın örtülmesine yöneliktir. Bu gerekçe ile ceza vermek ayıptır. Biraz vicdanınız varsa bunların haber yapılmasını teşvik edersiniz. Çünkü haber kamusal bir denetimdir. Basın böyle bir görevi yerine getirir.” dedi.

HANGİ CEZAYI VERİRSENİZ VERİN BİZE VIZ GELİR

Yanardağ, yağma ve tecavüzün haberdar edilmemesine yönelik bir düzen yaratılmaya çalışıldığını vurgulayarak, “Biz seyircilerimizin desteği ile bu cezaları aşarız. Bu cezalara rağmen buradan ilan ediyorum. Biz Kur’an Kursları’nda ve cemaat yurtlarında çocukların tecavüze ve tacize uğramaması için mücadele edip haber yapmaya devam edeceğiz. Hangi cezayı verirseniz verin bize vız gelir. O çocukların hakkını hukukunu namusunu korumak için elimizden gelen çalışmayı göstereceğiz. Ayıptır vicdansızlıktır yazıktır” dedi.

 

Diyanet’in şikayeti üzerine TELE 1’e RTÜK cezası

 

Benzer Haberler