Merdan Yanardağ’dan AKP yorumu: Bu dalga devam ederse iktidarı bir yılda bırakacak!

Yayın tarihi: 17 Haziran 2024 Pazartesi 10:27 pm - Güncelleme: 18 Haziran 2024 Salı 11:56 am

Haber: Özlem Aktürk

TELE1 Genel Yayın Yönetmeni, Gazeteci Merdan Yanardağ “Eğer bu toplumsal muhalefet dalgası devam ederse 1 yıl içinde AKP bu iktidarı bırakacak. 1 yıl içinde bırakmasa da gidecek ve düşecek bu iktidar.” dedi.

TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. CHP’nin iktidar ile girdiği normalleşme süreci hakkında açıklamalarda bulunan Yanardağ “Eğer bu toplumsal muhalefet dalgası devam ederse 1 yıl içinde AKP bu iktidarı bırakacak. 1 yıl içinde bırakmasa da gidecek ve düşecek bu iktidar. ” dedi. Sözlerine devam eden Yanardağ AKP’nin kendi ömrünü uzatması için yaptığı manevrayı açıkladı.

Merdan Yanardağ’ın yaptığı açıklamalar şu şekilde:

Yumuşama, müzakere süreci denen bu süreç birden bire başladı. Çok kısa bir süre önce Türkiye’de kurucu partiye, Bu seçimlerde 1. parti çıkmış büyük bir siyasal güce, pislik çöplük diye saldıran bir AKP Genel Başkanı vardı. Özgür Özel’e yine her türlü siyasal terminolojinin ötesinde, bir siyaset nezaketini bile aşan, gündelik dilde bile kullanılmaması gereken Özgür Efendi diye hitap etti.

Merdan Yanardağ: AKP’den kurtulmanın yolu Cumhuriyet İttifakı ile mümkündür

“BU BAŞLI BAŞINA BİR AYIP”

Efendi, Bey vs. bunlar unvandır. Mesela Hoca Efendi derler ama o bir rütbedir. Türkiye’de bazı hizmet sektöründe çalışan, apartmanlarda binalarda insanlara da efendi diye hitap edilir, onları onore etmek için söylenen bu kavram daha sonra insanlar için bir tür küçük görme sıfatı haline geldi. Bir kere başlı başına bu bir ayıp.

“EĞER MUHALEFET DALGASI DEVAM EDERSE…”

Bu küçükseyici sıfat gibi kullanmaya çalışmış Özgür Efendi demişsin, bunun nedeni  31 Mart seçimlerini kaybetmesidir AKP’nin ve Cumhur İttifakı’nın azınlığa düşmesidir. Eğer bu toplumsal muhalefet dalgası devam ederse 1 yıl içinde AKP bu iktidarı bırakacak. 1 yıl içinde bırakmasa da gidecek ve düşecek bu iktidar.

“ERDOĞAN BİR MANEVRA YAPTI”

Ama bunu gören Erdoğan bir manevra yaptı, bu iktidarı uzatmanın AKP’nin siyasal ömrünün uzatmasının tek bir yolu var. Seçimlerden başarıyla çıkmış, Seçimleri zaferle bitirmiş partiyle bir diyalog kurarak, kendi iktidarını ona onaylatmaktır. Kimse kalkıp ‘Biz AKP iktidarını onaylıyoruz’ demez, ama öyle bir süreç işler ki toplumda yükselen muhalefet dalgası sönümlenir her şey olağanlaşır ve siz 4 yıl daha bu iktidarı çekersiniz.

“TÜRKİYE’Yİ AFGANİSTANLAŞTIRACAK EĞİTİM MÜFREDATI”

Böyle bir normalleşme olmaz, hem Türkiye Yüzyılı Müfredat Programı diye gerici orta çağ müfredatlarını medrese eğitimlerini bu ülkeye dayatacaksınız. Kabul ettikleri tarih okulların yaz tatiline girdiği tarih. Hem öğretmenler hem öğrencilerin hem de velilerin tepkisini yumuşatmayı planladılar. Eğer bir diyalog ve normalleşme olursa bu şartı kaldır diyeceksiniz Bu orta çağdı gerici cumhuriyet karşıtı, bilim ve akla karşı konumlanmış ve Türkiye’yi giderek Afganistanlaştıracak, bir eğitim düzenidir.

Kaynak: HABER MERKEZİ