Merdan Yanardağ operasyonu böyle anlatmıştı…

Yayın tarihi: 2 Ekim 2023 Pazartesi 1:07 pm - Güncelleme: 2 Ekim 2023 Pazartesi 1:07 pm

TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, gözaltına alınmadan önce çıktığı yayında kendisine ve TELE1’e yapılan operasyonu anlatmıştı.

TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’ın AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu’nun açıklamalarını yorumladığı ve AKP’nin yeni bir çözüm süreci hazırlığında olduğunu anlattığı yayının ardından montaj videolar AKP’li troller tarafından sosyal medyada yayıldı. Montaj videoların yayılmasının ardından AKP’lilerin yanı sıra İYİ Partililer tarafından da hedef gösterilen Yanardağ gözaltına alındıktan sonra tutuklandı.

“TELE1’E OPERASYON”

Gözaltına alınmadan hemen önce Yanardağ bir yayın yaparak operasyonu anlattı. Trollerin montaj videoları ile ilgili konuşan Yanardağ, “TELE1’e yönelik bir operasyon var. Dün geceden başlayan, benim adım üzerinden gerçekleştirilen bir kumpas operasyonu. Güya terör örgütünü ve suç olan fiili övmüşüm, iddia bu. Bizim bir yayınımız üzerine tamamen kurgu, montaj ve iftira üzerine inşa edilmiş bir suçlama kampanyası var” ifadelerini kullanmıştı.

KUMPASI ANLATTI

Yanardağ o yayında şunları söylemişti:

Ben hiçbir terör örgütünü övmedim, hiçbir terör örgütü liderini de övmedim. Böyle bir kastım da niyetim de yok. O programda AKP milletvekili Galip Ensarioğlu’nun yeni bir çözüm süreci başlatma ve kendi iktidar alanları daralmış olan AKP’ye yeni bir alan açma çabası olduğunu dile getirdim. 6 gün önce dört soru 4 yanıt programda benim sorulara verdiğim yanıtlardan biri de Ensarioğlu’nun çıkışıydı.

Gündemdeki bu konu üzerine ben de yorumlarımı ortaya koydum Esas olarak neyi söyledim; bir AKP’nin yeni bir çözüm süreci başlatmak istediğini, Apo’ya bir af hazırlığı içinde olduğunu fakat Öcalan tecritte olduğu için bizim yürüyen pazarlığı bilmediğimizi, demokratik ülkelerde infaz yasalarında bu tip katı tecritlerin uygulanmadığını belirten bir değerlendirme yaptım. Ve esas olarak AKP’nin yeni dönemde hem bir af hazırlığı hem de Abdullah Öcalan üzerinden Türkiye’de siyaseti düzenleme girişimini eleştirdim. Bir daha altını çiziyorum; ben yurtsever ve sosyalist bir gazeteciyim. Hiçbir terör eylemini savunmayacağım gibi övmem de mümkün değildir. Övme yok, tam tersi AKP’nin övgülerine ilişkin ironik bir eleştiri var, göreceksiniz.
Geçen hafta salı günü yani 6 gün önce 4 Soru 4 Yanıt programında yaptığım değerlendirme 6 gün sonra bulunuyor. TELE1’e, bana ve bizim üzerimizden Türkiye’nin demokratik kamuoyuna ve güçlerine yönelik bir saldırı ve kumpasa dönüştürülmeye çalışılıyor.

99 GÜNDÜR TUTUKLU

1 yıl 6 aydan 10 yıl 6 aya kadar hapsinin istendiği davanın ilk duruşması 4 Ekim’de görülecek olan Merdan Yanardağ, tam 99 gündür hukuksuz bir biçimde tutuklu.

Merdan Yanardağ 4 Ekim’de hakim karşısında