Merdan Yanardağ: Kamuoyunu, gazetecileri dayanışmaya çağırıyorum

23 Ocak 2022 Pazar

Merdan Yanardağ: Kamuoyunu, gazetecileri dayanışmaya çağırıyorum

RTÜK Başkanı Şahin‘in üst kurulu TELE1 gündemiyle olağanüstü toplantıya çağırdığını duyuran Tele1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ “Ben de kamuoyunu, namuslu ve bağımsız gazetecileri, basın meslek örgütlerini ve bütün demokrasi güçlerini, TELE 1 ile dayanışmaya çağırıyorum” dedi.

Tele1 ekranlarında kullandığı atasözü nedeniyle TELE1’i ve gazeteci Sedef Kabaş’ı hedef haline getiren iktidar ve RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin yeni bir hamle yapmaya hazırlanıyor. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Üyesi İlhan Taşcı, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in, çarşamba günü olağan toplantı olmasına rağmen Kurul’u yarın saat 12:00’de olağanüstü toplantıya çağırdığını açıkladı. Taşcı, “Amaç, Sedef Kabaş’ın sözleri nedeniyle TELE 1’e haddini bildirmek” dedi.

SANSÜRE VE TEHDİTE GEÇİŞ YOK!

TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, sosyal medya hesabından kamuoyunu dayanışmaya çağırarak şu ifadeleri kullandı:

“RTÜK Başkanı E. Şahin, üst kurulu Tele1 gündemiyle yarın olağanüstü (Erken) toplantıya çağırmış. Ben de kamuoyunu, namuslu ve bağımsız gazetecileri, basın meslek örgütlerini ve bütün demokrasi güçlerini, TELE 1 ile dayanışmaya çağırıyorum. Sansüre ve tehditlere geçit vermeyelim.”

İSTANBUL BAROSU BAŞKANLIĞI’NDAN DESTEK

İstanbul Barosu Başkanlığı’da TELE1’e ve Sedef Kabaş’a yapılan haksızlığa karşı tepki göstererek Tele1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’a bir metin gönderdi. Metinde, “İnsan haklarının, ifade özgürlüğünün savunuculuğunu yapmaya, laiklik ilkesinden ödün verilen her türlü eylem ve söylemin karşısında olacağız” ifadelerine yer verildi.

RTÜK Üst Kurul Üyesi Okan Konuralp, acele toplantı kararını şu sözlerle değerlendirdi:

“RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, “toplumda infial yaratan yayınlar” vurgusuyla Üst Kurul’u yarın olağanüstü toplantıya çağırdı. Gündeminde Sedef Kabaş’ın değerlendirmeleri de olan toplantı şüphesiz, saray tarafından talimatlandırılmış bir toplantıdır ve bir panik halinin tezahürüdür!”
Merdan Yanardağ, dün yaptığı açıklamada TELE1’e karşı yeni bir saldırı hazırlığının yapıldığını açıklamıştı.

Merdan Yanardağ: TELE1’e karşı yeni bir saldırı hazırlığı yapılıyor

Uğur Dündar’dan RTÜK Başkanı’na: Haddinizi bilin

 

Benzer Haberler