Merdan Yanardağ hakkında iddianame hazırlandı

Yayın tarihi: 11 Temmuz 2023 Salı 4:00 pm - Güncelleme: 11 Temmuz 2023 Salı 5:03 pm

Sosyal medyada AKP’li troller ve İYİ Partili bazı isimler tarafından hedef gösterildikten sonra hukuksuzca tutuklanan TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ hakkında iddianame hazırlandı. Yanardağ’a ‘Terör örgütü propagandası yapmak’ ile ‘Suç ve suçluyu övmek’ suçlamasıyla hapis cezası istendi.

TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, 4 Soru 4 Yanıt programında AKP’nin Abdullah Öcalan ile yeni bir çözüm süreci hazırlığında olduğu görüşünü anlatmak için kullandığı sözlerinin bağlamından kopartılarak sosyal medyada dolaşıma sokulmasının ardından ‘terör örgütü propagandası yapma’ suçlamasıyla tutuklandı.

Silivri Cezaevi’nde 14 gündür tutuklu bulunan Merdan Yanardağ hakkında iddianame hazırlandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Yanardağ’ın 3713 sayılı TMK’nın 7/2-1.cümle, 7/2-2.cümle ve 5237 sayılı TCK’nın 215/1, 218/1 maddelerinden cezalandırılması talep edildi.

DURAN KALKAN’IN AÇIKLAMALARI GEREKÇE GÖSTERİLDİ

İddianamede savcılık suçlamaya gerekçe olarak, terörist Duran Kalkan’ın iki farklı açıklamasını gerekçe gösterdi. Terörist Kalkan ile Yanardağ’ın açıklamaları arasında savcılık paralellik kurmaya çalıştı.

MONTAJ VİDEOLAR DELİL OLARAK SUNULDU

Trollerin yaptığı paylaşımların toplumda ‘infial’ yarattığını ileri süren savcılık, montaj ve kırpılmış videoları da delil olarak iddianamede sundu.

MERDAN YANARDAĞ NASIL HEDEF GÖSTERİLDİ?

TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu’nun açıklamalarını yorumladığı ve AKP’nin yeni bir çözüm süreci hazırlığında olduğunu anlattığı yayının ardından İYİ Parti tarafından montaj videolar ile kumpas yapılarak hedef gösterildi.

Merdan Yanardağ’ın TELE1’de yayınlanan ‘4 Soru 4 Yanıt’ programındaki ifadeleri montajlanarak bağlamından koparıldı. ‘Öcalan’a övgü’ iftirasıyla servis edildi.

Sosyal medyada İYİ Parti’nin üst düzey yöneticilerinin girişimiyle Merdan Yanardağ ve TELE1’e büyük bir operasyon gerçekleştirilirken, Yanardağ hakkında ‘terör örgütü propagandası’ suçlamasıyla soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında emniyetteki ifadesinin ardından hakim karşısına çıkan Yanardağ tutuklandı.

Sosyal medyada başta İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, TBMM Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem, İstanbul Milletvekili Buğra Kavuncu ve Mali İşler Başkanı Ümit Dikbayır başta olmak üzere çok sayıda milletvekili ve parti yöneticisi Merdan Yanardağ hakkında linç kampanyası yürüttü.