Merdan Yanardağ: Devlet içinde bir itişmenin olduğu net şekilde ortaya çıktı

25 Mayıs 2021 Salı

Merdan Yanardağ, Süleyman Soylu programı nedeniyle yapılan eleştirilere, “Sorulara yanıt veremedi, bu gözle değerlendirmek çok daha doğru” diye yanıt verdi, “Devlet içinde bir itişmenin olduğu net şekilde ortaya çıktı” dedi.

TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddialarının hedefindeki İçişleri Bakanı Soylu ile katıldığı programı ARTI TV’ye değerlendirdi.

Yanardağ, “Format ve yönetim olarak program iyi değildi, iyi hazırlanmamıştı. Biz misafir olarak gittik zaten. Yani kurgusu, yönetimi, moderasyonu doğru değildi ve söz dağıtımı yapılamadı. Fiili durum yaratılarak sorular sorulabildi ancak. Bu yanıyla, teknik olarak program iyi değildi, bu yanıyla programdan memnun değilim” dedi.

“Soylu, bu programda önemli ölçüde tükendi. Kendi niyeti farklıydı belki ama bu sosyal medyada da yanlış anlaşılıyor ve yorumlanıyor” diyen Yanardağ, şöyle devam etti:

“Orada kimseyi dövecek ve çarmıha gerecek halimiz yok. Sorularımızı sorduk ve bu soruların hiçbirisine yanıt vermedi. Sorulardan tamamen uzaklaşan, kendi kişisel öyküsünü anlatmaya çalışan, ilgili ilgisiz işinden, tarihten, geçmişten örnekler vererek anlatmaya çalışan bir profil çizdi. Beklenen sorular ve beklenen yanıtlar vardı, bunlar gerçekleşmedi. Ben kendi adıma sorularımı sordum, yani hemen hemen sormadığım soru kalmadı. Ama bunların hiçbirisine gerçek ve açık bir yanıt alamadım. Biz Kolombiya’dan gelen uyuşturucu meselesini soruyoruz, o Gürcistanlı bir mafya liderini nasıl yakaladıklarını anlatıyor. Böyle bir tabloyla karşı karşıyaydık dün akşam ve buna açıkça itiraz ettik.”

“SOYLU SORULARA YANIT VEREMEDİ, BU GÖZLE DEĞERLENDİRMEK DAHA DOĞRU”

Soylu’nun tutumu karşısında somut bir tavır almadıkları yönündeki eleştirilere ise Yanardağ, “Programı terk etmek çok radikal bir davranış olacaktı. Bize programı uzatabileceklerini söylediler ve o nedenle devam ettik. Görülmeyen, gözden kaçırılan durum şu: Süleyman Soylu inandırıcılığını önemli ölçüde kaybetti, sorulara yanıt veremedi. Yani olaya bu gözle bakmak ve bu gözle değerlendirmek çok daha doğru. Programa eleştirim teknik; sözler daha iyi dağıtılabilirdi, belli bir sıraya konulabilirdi, Bakana bu kadar söz verilmeyebilirdi ki bunları daha önceden söylemiştik. Yoksa, yanıt vermedi, ısrar ettik yine vermedi. ‘Sedat Peker çetesinden 10 bin dolar alan AKP milletvekili kim?’ diye soruyorsunuz ‘Söyleyeceğim’ diyor, ısrar ediyorsunuz, ‘Söyleyeceğim’ diyor, tekrar soruyorsunuz, ‘Biraz sonra yanıtını vereceğim’ diyor. Programın en sonunda da ‘Ben bunu savcıya söyleyeceğim’ diyor. Bu insanların gözünden kaçmadı. Soğukkanlı bir şekilde düşünüldüğünde, programın bu yönüyle başarılı olduğu konusunda bir kanı oturmaya başladı” diye konuştu.

“ZANNEDİYORUM KALKIP ADAMI DÖVMEMİZ BEKLENİYORDU”

Soylu’nun yalnız bırakıldığını söyleyen Yanardağ, şöyle devam etti:

” ‘Biz yarın, televizyonlarda ve gazetelerde bunları yazar ve söyleriz, siz vermediğiniz cevaplarla kalırsınız’ dedim. Ortaya çıkan tablo şu: Devlet içinde bir itişmenin olduğu net şekilde ortaya çıktı. Yalnız bırakılmış durumda, partisinden bir destek yok. Programdan sonra küçük bir grup dışında kimsenin olmadığı çok dikkat çekiciydi. Sedat Peker bir suç örgütü lideri. Bir söz vardır, ‘Paranoyak olmanız takip edilmediğiniz anlamına gelmez’ diye. Peker’in ortaya attığı iddiaların ciddi ve büyük olduğu ortada. Bir mafya liderinin iktidarı derinden sarstığı bir dönemden geçiyoruz. Yani iktidar son derece zayıf, son derece güçsüz bir durumda.

İktidarda biz dağılma, çözülme var; buradan bunu tazeleyerek çıkacağını ummuş zannediyorum. Yani öyle bir hazırlıkla, dosyalarla gelmiş. Hiçbir soruya hiçbir tatmin edici yanıt veremediği ortaya çıktı. Sonuç olarak programın olumlu olduğunu düşünüyorum. Beklenti çok yüksek olduğu için, zannediyorum kalkıp bizim adamı dövmemiz bekleniyordu! O da olmayacağına göre bu çerçevede değerlendirmek daha doğru olur diye düşünüyorum.”

TIKLAYIN – Soylu’ya tepki yağdı! Gazeteciler sordu Soylu yanıtlamadı

TIKLAYIN – Soylu’dan aynı soruya 5 gün arayla iki farklı yanıt

TIKLAYIN – Süleyman Soylu: İstifa etmeyi hiç düşünmedim

TIKLAYIN – Sedat Peker, Soylu’ya Twitter’dan yanıt verdi

TIKLAYIN – Merdan Yanardağ’dan program sonrası açıklama

Benzer Haberler