Memur ve memur emeklisi zammı belli oldu

23 Ağustos 2021 Pazartesi

Memur-Sen ve Türkiye Kamu-Sen, hükümetin zam teklifine imzayı attı, buna göre memur ve memur emeklisi maaşlarına 2022’de yüzde 5+7 zam yapılacak. 

4 milyon memur ve 2 milyondan fazla memur emeklisinin 2022 ve 2023’teki maaş artışlarının belirlendiği 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri sona erdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, toplu sözleşme görüşmelerini sürdürdüğü Memur-Sen ve Türkiye Kamu-Sen’le bir araya gelerek, memur maaşlarına yapılan zam oranını 1.5 saat gecikmeyle açıkladı.

Bilgin’in açıklamasına göre, memur ve memur emeklilerine 2022 yılının ilk altı ayı için yüzde 5 artı enflasyon farkı verilirken, ikinci altı ay için yüzde 7 artı enflasyon farkı kadar zam verildi. Toplamda memurların alacağım toplam zam 2022 için yüzde 12 olarak gerçekleşti. 2023 için ise ilk altı ay için yüzde 8 zam artı enflasyon farkı ve ikinci altı ay için yüzde 6 artı enflasyon farkı verildi.

SEYYANEN ZAM YOK!

Bakan Bilgin, Memur-Sen’in 600 TL’lik seyyanen zam talebine ilişkin ise “Seyyanen zam yok, onun yerine sendika üyesi olan çalışanlarımızın toplu sözleşme ikramiyesini 135 TL’den 400 liraya çıkardık” diye konuştu.

3 BİN 600 EK GÖSTERGE KONUSU NETLEŞTİRİLEMEDİ

Bakan Bilgin 3600 ek göstergeyle ilgili ise, “Sözleşme kapsamında 3 bin 600 ek gösterge meselesi çalışma grubuyla tamamlanacak. Sözleşme kapsamı içinde tamamlanacaktır. Çalışmamızı yaptıktan sonra, kanun çıkarılması gerekiyor. Sözleşmeli çalışanlar için 3+1 ilkesini benimsedik. O konuda yerel yönetimlerin çalışanlarına haksızlığını gidermek için çalışmaların yapıldığını ifade etmek isterim” dedi.

MEMUR-SEN BAŞKANI KONUŞMADI: ‘ALİ BEY SALON DIŞINDA DEĞERLENDİRECEK’

Toplantı Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın açıklama yapmadan biterken, Bakan Bilgin, “Ali Bey salon dışında değerlendirme yapacak” ifadesini kullandı.

KESK: SARI SENDİKALAR GÖREVİNİ YERİNE GETİRDİ

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) açıklanan zam oranlarına tepki gösterdi. ‘Kabul etmiyoruz’ başlıklı açıklamada, “Kamu emekçilerini enflasyona ezdirmedik diyenlere sözümüz var: Kamu emekçisinin, işçinin, çiftçinin, esnafın, dar gelirlinin mutfağında yangın var! Teklifiniz yoksulluk ve sefalet teklifidir” ifadeleri yer aldı.

MEMUR SENDİKALARI YÜZDE 21’LE MASAYA OTURMUŞTU

Yaklaşık 6,5 milyon memur ve memur emeklisinin aylıklarına gelecek iki yılda yapılacak zam miktarının belirlendiği 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerine 2 Ağustos’ta başlanmıştı. Memur-Sen ve Türkiye Kamu-Sen toplu sözleşme masasına, taban aylığa 600 lira seyyanen zam, 2022’de yüzde 21, 2023’te yüzde 17 ve iki yılda yüzde 6 refah payı artışı talebiyle oturmuştu.

Hükümet, memur zammı için ilk teklifini açıkladı

Benzer Haberler