Memur ve emekli zammı için kritik gün! Yarın netleşecek

2 Ocak 2022 Pazar

Milyonlarca işçi, memur ve emekli yapılacak olan zam oranlarını bekliyor. Zam oranlarında belirleyici unsur olan 2021’in 6 aylık enflasyon rakamı, yarın TÜİK tarafından açıklanacak aralık ayı verisiyle netleşecek.

Asgari ücret zammından sonra gözler memur ve emekli zammına çevrildi. Merakla beklenen zam oranı yarın TÜİK’in açıklayacağı 2021 yılının son 6 aylık enflasyon verisiyle netleşecek. Paylaşılan oranlar doğrudan işçi, memur ve emeklileri etkileyecek.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, 5. Dönem Toplu Sözleşmesi’nde (2020-2021) 4 milyon memur ve 2 milyondan fazla memur emeklisi için 2021 yılında 3+3 zam kararı vermişti.

Buna göre, memur maaşlarına yüzde 3’ün yanında enflasyon farkı da uygulanacak. Bu zammın üzerine, memur konfederasyonlarının 2021’de ekonomideki dalgalanma nedeniyle talep ettiği refah payının da gündeme gelmesi bekleniyor.

Aynı hesaplama, sözleşme kapsamındaki memur emeklileri için de geçerli olacak.

ENFLASYON FARKI ORANINDA ZAM YAPILACAK

Yaklaşık 8,5 milyon emekli ve hak sahibinin aylıkları da bu yılın ikinci 6 ayına ait enflasyon rakamıyla belirlenecek. İşçi ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıkları, 6 aylık enflasyon oranında zamlanacak.

Kamu kurum ve kuruluşlarındaki 700 binden fazla işçinin ücretlerine de 2021 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü’ne göre, 2021’in ikinci 6 ayında yüzde 5 artı enflasyon farkı oranında zam yapılacak.

İstanbul’un yıllık enflasyonu yüzde 34’ü aştı

Benzer Haberler