Mehmet Yılmaz: Erdoğan’ın MHP’yi itekleme gücü yok!

Yayın tarihi: 24 Nisan 2024 Çarşamba 11:23 pm - Güncelleme: 24 Nisan 2024 Çarşamba 11:23 pm

Haber: Özlem Aktürk

Gazeteci Mehmet Yılmaz, AKP ve MHP arasındaki gerilimi TELE1 ekranlarına yorumladı. Yılmaz, AKP’nin Meclis çoğunluğu için MHP’ye muhtaç olduğunu belirterek, “Erdoğan’ın MHP’yi itekleme, yerine yenisini koyma gücü yok” dedi.

Yerel seçimlerin ardından AKP ve MHP arasında başlayan gerilim tırmanıyor. Son olarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin parkurda tek başına yürüyüş yaptığı videonun AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yapılan bir gönderme olduğu iddia edildi.

Söz konusu gelişmeleri TELE1’de yayınlanan Anında Manşet programında değerlendiren gazeteci Mehmet Yılmaz, Sinan Ateş davasına da dikkat çekerek, “Cinayet işleneli 1 buçuk yıl oldu ve daha iddianame yazılmadı. Bir cep telefonu çözüldü ülkü ocakları başkanının polislere Ateş’in yerini bulunması için talimat verdiği ortaya çıktı ve sorguya çağırılmadı. 3 defa savcı değişti. Böyle bir durum yaşanıyorsa siyaset bunun çözülmesini istemiyor demektir. Tam Bahçeli’nin istediği gibi sürüncemede bırakılmış bir dosya var ortada” dedi.

Bahçeli parkurda tek başına! Fonda Ferdi Tayfur’lu manidar paylaşım

Yılmaz, AKP ve MHP arasındaki gerilimin FETÖ’cülerden boşalan koltuklara yerleştirilen MHP’liler nedeniyle ortaya çıkmış olabileceğini belirterek, “Devlet Bahçeli, Fethullahçılar temizlendikten sonra oralara MHP’liler dolduruldu. Oralara yönelik bir takım atakların olduğunu düşünüyorum AKP tarafından. Seçimden sonra özellikle eski AKP’liler MHP ile olan ittifaktan dolayı oyların azalmasından bahsettiler özellikle Doğu Anadolu’da Kürt oylarının azalmasını oraya bağladılar. Onun dışında bizim bildiğimiz bürokrasi de bazı hareketler, çetelerle mücadelede bazı gelişmeler MHP’yi rahatsız etmiş olabilir” ifadelerini kullandı.

“MHP İSTERSE AYRILIR”

Erdoğan’ın Meclis çoğunluğu için MHP’ye muhtaç olduğunun altını çizen Yılmaz, “Ben Recep Tayyip Erdoğan’ın MHP’yi yok sayabileceğini düşünmüyorum. Çünkü Meclis’te yerine koyabileceği bir güç yok. Meclis’teki çoğunluğunu koruyacaksa MHP’ye mecbur. MHP dışında orayı kapatacak ya HDP (DEM Parti) olabilir ya da CHP olabilir. Bu ikisi de olamayacağına göre, MHP’yle bu işi götürebileceği kadar götürmek zorunda. MHP ayrılmak isterse ayrılır. Erdoğan’ın MHP’yi itekleme yerine yenisini koyma gücü yok” değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: TELE1