Mehmet Uçum’dan yüzde 50+1 mesajı

Yayın tarihi: 18 Nisan 2024 Perşembe 2:45 pm - Güncelleme: 18 Nisan 2024 Perşembe 2:51 pm

Haber: Ceren Ural

Cumhurbaşkanlığı Hukuk Kurulu Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum, yüzde 50+1 kuralının devam edeceğini açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 2024 Yerel Seçimleri’nden birinci parti olarak çıkmasıyla yeniden gündeme gelen Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi’nden parlamenter sisteme dönüş tartışmaları sürüyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki günkü kabine toplantısı sonrası yaptığı, “Siyaset kurumunun eskiye dönüş tartışmaları yerine mevcut sistemin daha iyileştirilmesine mesai harcamasının Türkiye için daha faydalı olacağına inanıyorum” açıklamasının ardından Cumhurbaşkanlığı Hukuk Kurulu Politikaları Başkanvekili Mehmet Uçum’dan da yüzde 50+1 kuralı hakkında açıklama geldi.

Mehmet Uçum, Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi’ne geçişin yedinci yılı nedeniyle önceki gün yaptığı açıklamayı hatırlatarak bu açıklamadan yüzde 50+1 kuralına ayar verileceği sonucu çıkarmanın doğru olmayacağını söyledi.

“SİYASETİN DEĞİL HALKIN İHTİYAÇLARINA GÖRE DEĞERLENDİRİLİR”

Uçum şu ifadeleri kullandı:

“Bu açıklamadan “yüzde 50+1’e ayar gelecek sinyali” sonucunu ısrarla çıkarmaya çalışanlar boşuna uğraşmasınlar.

Tam tersine bu açıklama yüzde 50+1 kuralının demokratik siyasetteki dönüştürücü gücüne işaret ediyor ve bu kuralın toplumsal ve siyasal güvence normu olduğunu vurguluyor.

Siyaset zaman zaman yüzde 50+1 kuralını tartışmaya açsa bile, bu kural siyasetin değil halkın ihtiyaçlarına göre değerlendirilir.

Böyle olunca da yüzde 50+1 kuralının halkın ihtiyaçları açısından devam etmesi gerektiği sonucuna ulaşılır.”

Ozan Gündoğdu anlattı: Kim bu Mehmet Uçum?

Cumhurbaşkanlığı Hukuk Kurulu Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum, yüzde 50+1 kuralının devam edeceğini açıkladı.

Kaynak: HABER MERKEZİ