Mehmet Şimşek dört dilde bayram mesajı paylaştı, sosyal medya tepki gösterdi! “Bu Kürtlere de hakarettir”

Yayın tarihi: 1 Temmuz 2023 Cumartesi 2:26 pm - Güncelleme: 1 Temmuz 2023 Cumartesi 2:26 pm

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek‘in Kurban Bayramı’nı Kürtçe ve Arapça kutlamasına tepki yağdı. Eski Milletvekili Aytun Çıray, “CHP’ye saldıranlara ithaf olunur. Montajlarla Sn Kılıçdaroğlu’nu PKK’lı ilân ettiler. Kürtçe bayram kutlasa kim bilir ne iftiralar atılırdı. Yani sorun AKP’ye gösterilen hoşgörünün CHP’ye gösterilmiyor olması. AKP, bizzat APO’nun mektubunu okutabilir… Oslo’da PKK ile bulaşabilir… HDP ile Anayasa müzakere edebilirken… CHP hukuken meşru partiye selâm bile verirse PKK’lı! Bu Kürtlere de hakarettir” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kurban Bayramı’nın ilk günü, kişisel Twitter hesabından Türkçe, Kürtçe, Arapça ve İngilizce olmak üzere dört ayrı dilde bir kutlama mesajı yayımladı. Şimşek paylaşımında, “Kurban Bayramınız mübarek olsun – Cejna Qurbanê pîroz be – عيد أضحى مبارك – Eid al-Adha Mubarak” ifadelerine yer verdi.

Şimşek’in bu paylaşımı çok sayıda beğeni alırken, aynı zamanda milliyetçi odakların tepkilerini de üzerine çekti.

10 gündür kayıp olan Mehmet Şimşek’in hocası Korhan Berzeg için Ankara’dan ekip gönderildi

SOSYAL MEDYADA GÜNDEM OLDU

Kısa sürede sosyal medyayı ikiye bölen paylaşıma, gelen tepkilerden bazıları şöyle oldu:

Zafer Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sevda Gül Tuncer, Şimşek’e tepki gösterdiği paylaşımında, “Bu evrensellik değil. Kürt devleti olmadığına göre Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına hitaben yazılmış bir twit. Arapça nerden çıkıyor? Neo Osmanlıcılık hayalleri kurmayın. Demografik yapının bozulmasına izin vermeyeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti Ulus Devlettir. Devletin resmi dili Türkçedir” ifadelerini kullandı.

Eski Milletvekili Aytun Çıray da Şimşek’e tepki göstererek, “CHP’ye saldıranlara ithaf olunur. Montajlarla Sn Kılıçdaroğlu’nu PKK’lı ilân ettiler. Kürtçe bayram kutlasa kim bilir ne iftiralar atılırdı. Yani sorun AKP’ye gösterilen hoşgörünün CHP’ye gösterilmiyor olması. AKP, bizzat APO’nun mektubunu okutabilir… Oslo’da PKK ile bulaşabilir… HDP ile Anayasa müzakere edebilirken… CHP hukuken meşru partiye selâm bile verirse PKK’lı! Bu Kürtlere de hakarettir” dedi.

Zafer Partisi Ümraniye İlçe Gençlik Kolları Başkanı Turan Sümer:

“Mübarek olmasın. Anayasının ilk 3 maddesini alenen çiğniyorsunuz. Yazıklar olsun sizin gibilerin hepsine!”