Meclis’te ‘soykırım’ tepkisi

27 Nisan 2021 Salı

Meclis’te ‘soykırım’ tepkisi

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak tanımasına ilişkin ortak bir bildiri yayımlandı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’ın 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak tanımasına ilişkin bildiri AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti oylarıyla kabul edildi.

Halkların Demokratik Partisi ise bildirinin kabul reddedilmesine ilişkin oy kullandı.

Bildiride, şu ifadeler yer aldı:

“ABD Başkanı Joe Biden’in, 24 Nisan 2021 tarihli açıklamasıyla 1915 olaylarına ilişkin Ermeni lobilerinin iddialarını içeren tezleri sahiplenmesini, Türkiye Büyük Millet Meclis’i olarak esefle ve şiddetle kınıyor, tarihin siyasi saiklerle tahrifinden başka anlam taşımayan bu temelsiz iftiraları en güçlü şekilde reddediyoruz. Tarihi konularda hüküm vermeye hukuken ve ahlaken yetkisi bulunmayan ABD Başkanı’nın yaptığı bu açıklama, nezdimizde yok hükmündedir Biden’i, tarihi gerçeklerle bağdaşmayan, milletimizin vicdanını derinden yaralayan bu hatalı açıklamasını değiştirmeye, başta Türk ve Ermeni halkları olmak üzere, bölge halkları için barış, istikrar ve güven içinde yaşama çabalarını desteklemeye ve ikili ilişkilerimiz üzerinde kaçınılmaz olarak olumsuz etkiler yapacak bu karardan geri dönmeye davet ediyoruz. ABD Başkanı’nın yaptığı bu açıklama, nezdimizde yok hükmündedir.”

Biden’ın “soykırım” açıklamasının kınanması Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra TBMM kararı haline gelecek.

Benzer Haberler