Meclis’e yeni gelmişti… Cumhur İttifakı’nda seçim yasası çatlağı

16 Mart 2022 Çarşamba

Meclis’e yeni gelmişti… Cumhur İttifakı’nda seçim yasası çatlağı

AKP ve MHP’nin ortaklaşa hazırladığı yeni seçim yasası teklifi ile ilgili Cumhur İttifakı’nın üçüncü ortağı BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’den açıklama geldi. Destici, “Seçim barajı olmamalı oluyorsa da yüzde 3 olur. 10’dan 7’ye inmesi bir şey midir? Evet bir şeydir; ama yeterli değildir” dedi.

 

BBP lideri Mustafa Destici, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Seçim yasası hakkında da açıklama yapan Mustafa Destici, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Diyarbakır gezisine ilişkin “Kapalı yapılan toplantılarda, Kemal Bey’in görüşme yaptığı kişiler tarafından, toplantıya dair paylaşılan ayrıntılar, toplumun pek çok kesiminden, bizce ‘haklı’ tepkiler aldı.” diye konuştu.

İşte Cumhur İttifakı’nın ‘seçim yasası tuzağı’

‘YETERLİ DEĞİLDİR’

Destici, AKP ve MHP’nin ortak imzası ile TBMM’ye sunulan seçim yasası teklifine ilişkin sorular üzerine, seçim barajının yüzde 7’ye düşürülmesini yeterli bulmadığını belirtti. Destici, “Baraj olmamalı, oluyorsa da yüzde 3 olur. 10’dan 7’ye inmesi bir şey midir? Evet bir şeydir; ama yeterli değildir. BBP cumhur ittifakının birleşenidir. Önceliğimiz ittifaktır. Seçimleri kazanması için çalışacağız. Önümüzdeki seçimlerle ilgili BBP kendi adaylarıyla seçime katılacaktır” ifadelerini kullandı.

Cumhur İttifakı’nın yeni seçim kanununda hedefi “bir taşla üç kuş..”

‘KALICI OLMALARINI DOĞRU BULMAYIZ’

Destici, Suriyeli göçmenlerle ilgili soru üzerine de, “Zorda kalana kapımızı açarız, besleriz; ama savaş sona erdiğinde arzumuz insani ve uluslararası hukuk çerçevesinde Suriyelilerin, Afganların ülkelerine sağsalim dönmelerini sağlamaktır. Kalıcı hale gelmelerini doğru bulamayız” dedi.

Seçim yasasına sert tepki! “Küçük partileri aradan çıkarmak için yapılan bir düzenleme”

Benzer Haberler