MEB seçti: Harvard Üniversitesi’nin konferansında Türkiye’yi imam hatipler temsil edecek

Yayın tarihi: 22 Aralık 2019 Pazar 12:36 pm - Güncelleme: 22 Aralık 2019 Pazar 12:37 pm

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) uluslararası öğrenci konferansında Türkiye’yi temsil için imam hatipleri seçtiği ortaya çıktı.

MEB’in, Harvard Üniversitesi’nin lise öğrencilerine yönelik her yıl düzenlediği Birleşmiş Milletler konferansında Türkiye’yi temsil için imam hatipleri seçtiği ortaya çıktı.

Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’nin haberine göre, Dışişleri Bakanlığı, “Her yıl ABD’nin yanı sıra Çin ve Hindistan’da düzenlenen lise öğrencilerine yönelik Birleşmiş Milletler (Harvard Model United Nations) konferanslarına ek olarak bu yıl Dubai’de 5-8 Haziran 2020 tarihleri arasında konferans düzenleneceği”ne ilişkin yazıyı MEB’e gönderdi. MEB’e sunulan yazı ile Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’ne de süreç hakkında bilgi verildi.

MEB, Haziran 2020’de Dubai’de düzenlenecek konferans için tüm Anadolu imam hatip lisesi okul müdürlüklerine resmi yazı ile katılım çağrısında bulundu.

‘KUDÜS’ KONULU ETKİNLİK DÜZENLEYECEKLER

Öte yandan MEB, ÖNDER İmam Hatipliler Derneği ile imzaladığı protokol üzerinden okullarda Burak Vakfı’na Kudüs konulu etkinlik düzenleme olanağı tanıdı. MEB’in resmi yazılarında vakfın isminin gizlenmesi de dikkati çekti. MEB’in okullara gönderdiği yazıda sadece ÖNDER ile protokol yapıldığına ilişkin bilgi yer alırken, etkinlikte Burak Mukaddes Mekânları Tanıtma ve Kültür Derneği’nin de gizli ortak olarak yer aldığı öğrenildi.

İmam hatiplerde düzenlenecek yarışmada değerlendirme kurulunda yer alan, ödülleri dağıtacak ve etkinliğin bütçesini karşılayacak olan Burak Derneği’nin adı Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz imzalı resmi yazılarda yer almadı. Bütün imam hatiplere etkinliğin duyurulması talimatı verilen yazıda sadece ÖNDER ile imzalanan protokol dayanak gösterildi