MEB bütçesinden Türkiye Maarif Vakfı’na 1.8 milyar TL kaynak

26 Mayıs 2022 Perşembe

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre Türkiye Maarif Vakfı’na Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden 1 milyar 871 milyon 857 bin Türk Lirası’na kadar kaynak aktarılabilecek.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Maarif Vakfı’na; Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden 1 milyar 871 milyon 857 bin TL’ye kadar kaynak aktarılması kararı aldı. Resmi Gazete’de bugün yayınlanan 5611 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı; 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe konuldu. Birol Akgün’ün Başkanlığını yaptığı Vakıf Mütevelli Heyetinde eski AKP milletvekilleri de bulunuyor. 2021 yılında 1 milyar 77 milyon TL’nin aktarıldığı vakıf 67 ülkede 427 eğitim kurumu ile faaliyette bulunuyor.

KAYNAK ARTIŞ ORANI YÜZDE 52

Bu miktar, geçen yıla göre ayrılan kaynağın yüzde 52 oranında artırıldığını ortaya koydu. Çünkü Erdoğan, 2021 yılında Maarif Vakfı’na 1 milyar 231 milyon TL’ye kadar para aktarılması kararı almıştı. Ancak Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Türkiye Maarif Vakfı’na geçen yıl 1 milyar 77 milyon TL aktarıldığını açıklamıştı. Vakıfa 2020 yılında ise 684 milyon TL aktarılmıştı.

TÜRKİYE MAARİF VAKFI’NIN AMACI NEDİR, NE ZAMAN KURULDU?

Türkiye Maarif Vakfı, yurt dışında örgün ve yaygın eğitim hizmetleri vermek ve geliştirmek amacıyla okul öncesi eğitimden üniversite eğitimine kadar tüm eğitim süreçlerinde burslar vermek, okullar açmak, eğitim kurumları ve yurtlar gibi tesisler açmak, yurt içi de dahil olmak üzere bu kuramlarda görev alabilecek eğitmenleri yetiştirmek, bilimsel araştırmalar ve AR-GE çalışmaları yapmak, yayınlar yapmak ve metotlar geliştirmek ve faaliyet gösterdiği ülkenin mevzuatına uygun diğer eğitim faaliyetlerini yürütmek amacıyla 17 Haziran 2016’da kuruldu. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yurt dışındaki 220 FETÖ okuluna el konulmuş ve buralar Türkiye Maarif Vakfı’na devredilmişti. Vakıf 67 ülkede 427 eğitim kurumu ile faaliyette bulunuyor.

Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan karar şöyle:

 

Benzer Haberler