McDonald’s restoranlarında taciz, ırkçılık ve cinsel saldırı skandalları!

18 Temmuz 2023 Salı

Dünyaca ünlü fast food zinciri McDonald’s‘ın restoranlarında çalışan çok sayıda kadının cinsel saldırı, taciz ve ırkçılıkla karşılaştıkları ve yaşanılanların üstünün kapatıldığı ortaya çıktı. McDonald’s olayların ortaya çıkması sonrası açıklama yaparak özür diledi.

McDonald’s İngiltere ve İrlanda CEO’su Alistair Macrow, geçmişte ve günümüzde fast food zincirinde çalışan çok sayıda kadının cinsel saldırıya, ırkçılığa veya zorbalığa maruz kaldıklarını iddia etmelerinin ardından şirket adına özür açıklaması yaptı.

BBC’nin haberine göre, 2019 yılında Bakers, Food and Allied Workers’ Union (BFAWU) tarafından yapılan araştırmada 1000 kadının McDonald’s restoranlarında çalışırken cinsel ve sözlü tacize maruz kaldıkları bildirildi.

Çalışanlardan gelen 100’den fazla iddianın 31’i cinsel saldırı ve 78’i cinsel tacizle ilgiliydi. Ayrıca 18 ırkçılık ve 6 kişi de homofobi iddiasında bulundu.

McDonald’s Türkiye 54,5 milyon dolara Katarlılara satıldı

ŞİKAYETLER DİKKATE ALINMAMIŞ

Araştırmaya göre, bazı işçi ve yöneticilerin şikayetleri dikkate almadığı ve suçlu çalışanların kovulmak yerine farklı bölgelerdeki McDonald’s şubelerine transfer edildikleri ifadeler arasında yer aldı.

Cinsel saldırılara ilişkin örneklere yer verilen araştırmada, 30’lu yaşlarının sonundaki bir işçinin 17 yaşındaki bir meslektaşına ırkçı bir hakarette bulunduğu ve ondan cinsel organın göstermesini istediği ifade edildi.

McDonald’s İngiltere ve İrlanda CEO’su Bay Macrow, şirketin bazı durumlarda yetersiz kaldığını kabul ederek, her çalışanın güvenli, saygılı ve kapsayıcı bir işyerinde çalışmayı hak ettiğini ve böyle örneklerden dolayı deriden özür dilediklerini belirtti.