MB Başkanı Kavcıoğlu’na zor soru: 159 ton altın nerede?

26 Nisan 2021 Pazartesi

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Doğan Aydal, Dünya Altın Konseyi’nin (World Gold Council) Nisan 2021 raporundaki altın rezervi ile MB Başkanı Kavcıoğlu’nun açıklamalarının neden çeliştiğini sordu.

Aydal, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun, kamuoyunu aydınlatmak için bu birbirini tutmayan rakamlara göre ortaya çıkan 159,2 ton altın farkının akıbetini açıklamak zorunda olduğunu belirtti.

TÜRKİYE’NİN ALTIN REZERVİ DÜNYA KONSEYİNE GÖRE 515 TON

Aydal konu ile ilgili yazılı açıklamasında şunları söyledi:

Dünya Altın Konseyi’nin (World Gold Council) Nisan 2021 raporunda Türkiye Merkez Bankasındaki altın rezervi 515,2 ton olarak gözükmektedir.

Ayrıca Dünya Altın Konseyinin belirttiği bir başka husus, Mayıs 2017’den itibaren Türkiye’deki ticari bankaların elindeki altın rezervlerini daima Merkez Bankası rezervleri dışında göstermiş olmalarıdır.

Ancak bu altınlarda Ticari bankalar hesabına Türkiye Merkez Bankasında durmaktadır. Bu altınların miktarı, Dünya Altın Konseyi tarafından, Nisan 2021 tarihinde açıklanan resmi raporda 364 ton olarak belirtilmiştir. Yukarıdaki iki rakamın toplamı 879,2 tondur.

“MB BAŞKANI 159 ALTININ AKIBETİNİ AÇIKLAMALI”

Merkez Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu’nun katıldığı bir canlı yayında Merkez Bankasındaki Altın rezervinin 720 ton olduğu belirttiğini hatırlatan Aydal, “Röportaj sırasında bu rezervin tamamının Merkez Bankasına ait olduğu imajı verilmiştir.

Ticari bankaların 364 ton altınının 720 tondan ayrı hesaplanması gerekeceğinden Türkiye Merkez Bankasında kalan altın miktarı sadece 356 ton olmalıdır.

Ülkemiz tarafından Dünya Altın konseyine resmi beyan edilen miktar 515,2 ton olduğundan ve elde sadece 356 ton altın varsa, 159,2 ton altın Merkez Bankasında yok demektir. Merkez bankası Başkanı Sayın Şahap Kavcıoğlu Kamuoyunu aydınlatmak için bu birbirini tutmayan rakamları ve 159,2 ton altının akıbetini açıklamak mecburiyetindedir” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler