Mart ayı cari açık belli oldu! Dolar yeniden yükselişe geçti…

13 Mayıs 2019 Pazartesi

Mart ayı cari açık belli oldu! Dolar yeniden yükselişe geçti…

Mart ayında bütçe 589 milyon dolar açık verirken, 12 aylık cari açık 12 milyar 829 milyon dolar oldu. Verilerin açıklanmasının ardından Dolar-TL kurunda yukarı yönlü hareket gerçekleşerek güne 6 civarında başlayan kur daha sonra 6.08 seviyesinin üzerine tırmandı.

TL’nin yılbaşından bu yana yüzde 15’lik değer kaybı sonrası TCMB geçen hafta “örtülü faiz artışı” olarak da anılan 150 baz puanlık bir sıkılaştırmaya gitmiş bunun yanı sıra ise “dolarizasyonu caydırıcı” zorunlu karşılık adımları atmıştı. Dolar/TL 10.13te 6.0758/6.0795 seviyesinden işlem görüyor. Dolar kurunun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

Bunun ötesinde kamu bankaları geçen hafta TL’yi desteklemek adına 4.5 milyar dolar civarında döviz satışı gerçekleştirdi. Reuters’a bilgi veren iki kaynak Cuma günü de dahil olmak üzere kamu bankalarının hafta boyunca döviz satışı gerçekleştirdiğini belirttiler.

HAZİNE İHALELERİ YAKINDAN TAKİP EDİLECEK

Hazine Mayıs ayı yoğun iç borçlanma programını bugün ve yarın düzenleyeceği dört ihale tamamlayacak. Mayıs ayında toplam 19.2 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık 15.9 milyar TL’si piyasadan toplam 18.8 milyar TL’lik iç borçlanma yapılması programlanıyor.

Hazine’nin bugün 12 aylık kuponsuz tahvili ilk kez, beş yıl vadeli TÜFE’ye endeksli tahvili yeniden ihraç edecek.

Bankacılar yoğun ihale programında yabancı ilgisi olup olmayacağının yakından izleneceğini belirtiyorlar

Öte, İstanbul yerel seçim tekrarının yarattığı soru işaretlerine, bu çeyrekte dolar karşısında 5.57’den 6.22’e satılan liranın enflasyon ve reel sektör bilançoları üzerindeki negatif havasının eklendiğine de dikkat çekiyor.

Gösterge 10 yıllık tahvilde 2018 sonbahar aylarında yüzde 22’yi aşarak tarihi zirve test edildikten sonra getiriler yılın ilk aylarında yüzde 14’ün altına kadar gerilemişti. Ancak daha sonra tekrar yüzde 21’li seviyeler görüldü.

TCMB verilerine göre Hazine’nin toplam DİBS stokunun yurtdışında elinde tutanlara oranı, yani yabancı yatırımcının DİBS payı geçen haftaya ait güncel veriye göre yüzde 11.55’e gerilemiş durumda. Şubat 2019’da yüzde 15.3 olan bu oran 2013 sonundaki yüzde 26’ı seviyelerde olduğu düşünüldüğünde son 6 yıldır yabancıların sabit getirili menkul kıymet yatırımlarını ciddi şekilde azalttığı görülüyor.

Benzer Haberler