Mars’ta gelecekte kullanılabilecek Hollanda büyüklüğünde su rezervi bulundu!

16 Aralık 2021 Perşembe

Mars’ta gelecekte kullanılabilecek Hollanda büyüklüğünde su rezervi bulundu!

Mars yüzeyinin hemen altında, gelecekteki kaşifler tarafından kolayca kullanılabilecek Hollanda büyüklüğünde su rezervi bulundu. Çalışma, ortak bir Avrupa ve Rus misyonu tarafından yapıldı.

Güneş Sistemimizdeki en büyük kanyon olan Valles Marineris, Mars’ın ekvatorunun hemen güneyinde yer alıyor. Valles Marineris, Dünya’daki Büyük Kanyon’dan yaklaşık 10 kat daha uzun ve beş kat daha derin.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) çarşamba günü yaptığı açıklamada, Mars’taki kanyonun Hollanda büyüklüğünde bir su kütlesini de sakladığını açıkladı. Su, ESA ve Rus uzay ajansı Roscosmos’un ortak projesi olan ExoMars Trace Gas Orbiter tarafından tespit edildi.

“UMUT VERİCİ BİR HEDEF”

Uydu, kanyonun yüzeyinin bir metreden daha az altında büyük miktarda hidrojen tespit etti ve hidrojen molekülleri su moleküllerine bağlanırken, keşif, o bölgedeki toprağın, muhtemelen buz olarak var olan nem açısından zengin olduğunu gösterdi.

Rusya Bilimler Akademisi Uzay Araştırmaları Enstitüsü’nden Alexey Malakhov , “Valles Marineris’in merkezi bir bölümünün suyla dolu olduğunu gördük. Bu beklediğimizden çok daha fazla su. Bu, sabit düşük sıcaklıklar nedeniyle su buzunun kuru toprak altında kalıcı olarak kaldığı, Dünya’nın permafrost bölgelerine çok benziyor.” dedi.

Keşif, Mars’taki ilk su işareti değil. Buzullar kutup bölgelerini kaplıyor ve önceki ESA misyonları, yüzeyinin birkaç kilometre altında potansiyel su depoları buldu.

Bununla birlikte, en son bulgu, ESA’nın söylediği suyun çok daha “işlenebilir” olduğunu ortaya koyuyor ve “Valles Marineris’i, gezegene yapılacak gelecekteki insan keşif misyonları için daha da umut verici bir hedef” haline getiriyor.

Mars'ta Hollanda büyüklüğünde gizli su rezervi bulundu

Nebati’nin hayali gerçek olmadı! ‘Geri dönmemek üzere Mars’a gitmek istiyorum’

Benzer Haberler