Mardin sınırındaki yangında kahreden detay! Oğluna ‘Beni bırak, kendini kurtar’ dedi, yanarak can verdi

Yayın tarihi: 25 Haziran 2024 Salı 12:29 pm - Güncelleme: 25 Haziran 2024 Salı 12:29 pm

Mardin sınırındaki yangında yaşamını yitiren 15 kişiden biri olan İsmail Yardımcı’nın, oğlu Yasin Yardımcı’yla birlikte alevlerin ortasında kaldığı, oğluna “Beni bırak, kendini kurtar.” dedikten sonra yaşamını yitirdiği ortaya çıktı. Amcasının son anlarını anlatan Ömer Yardımcı, “Oğlu kaçarken, amcam da alevler içinde düşmüş ve yanarak can vermiş.” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır’ın Çınar ilçesi kırsal Köksalan Mahallesi’nde 20 Haziran gecesi çıkıp, rüzgarın da etkisiyle Mardin’in Mazıdağı ilçesi kırsal Yücebağ ile Yetkinler mahallelerine doğru ilerleyen ve yerleşim yerlerine de sıçrayan yangında 15 kişi hayatını kaybetti, 78 kişi de hastaneye kaldırıldı. Kırsal Köksalan Mahallesi’nde yaşamını yitiren İsmail Yardımcı, kırsal Yazçiçeği Mahallesi’nde defnedilirken, yüzünde ve vücudunun çeşitli yerlerinde yanıklar oluşan oğlu Yasin Yardımcı ise tedavisinin ardından taburcu edildi.

Elektrik Mühendisleri Odası’ndan Diyarbakır yangını raporu: Elektrik sigortaları iletkenlerle bypass edilmiş

ÇIKAN YANGINA YARDIM İÇİN GİTMİŞ

İsmail Yardımcı’nın yeğeni Ömer Yardımcı, amcasının Köksalan’daki yangını söndürmek için en büyük oğluyla yardıma gittiğini belirterek, “Amcam arkasında 4 yetim bıraktı, söyleyecek başka bir şeyim yok. İsmail amcam, 48 yaşındaydı ve çiftçilik yapıyordu, başka bir iş yapmıyordu. Amcam, Köksalan’da çıkan yangına yardım amaçlı gitmişti, maalesef bizim köyden 3 can gitti. Ne diyeceğimizi de bilemiyoruz. Amcam yanarken, büyük oğlu Yasin onun yanındaydı. İkisi de yangından kaçarken, artık dayanma gücü kalmadığı için oğlu onu çekmeye çalışmış, fakat oğluna ‘Sen beni bırak, kendini kurtar’ demiş.” ifadelerini kullandı.

Ömer Yardımcı, “Oğlu kaçarken, amcam alevler içinde düşmüş ve yanarak can vermiş.” diye konuştu.

Diyarbakır ve Mardin’deki yangın faciasında can kaybı 15’e yükseldi

yangın, mardin-diyarbakır

Mardin sınırındaki yangında yaşamını yitiren 15 kişiden biri olan İsmail Yardımcı’nın, oğlu Yasin Yardımcı’yla birlikte alevlerin ortasında kaldığı, oğluna “Beni bırak, kendini kurtar.” dedikten sonra yaşamını yitirdiği ortaya çıktı.

Kaynak: DHA