Mansur Yavaş: Sinan Oğan, Kemal Kılıçdaroğlu’ndan makam istedi

Yayın tarihi: 26 Mayıs 2023 Cuma 10:52 am - Güncelleme: 26 Mayıs 2023 Cuma 1:53 pm

Anakara Büyükşehir Belediye Başkanı (ABB) Mansur Yavaş, ikinci turda AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı destekleyen Sinan Oğan‘ın Kemal Kılıçdaroğlu’ndan makam talep ettiğini söyledi. Sinan Oğan ise ‘pazarlık’ iddialarına cevap verdi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yenmek için seçime giren Sinan Oğan yüzde 5’lik oy alında ikinci tura kalamadı. Seçim sonrası için açıklama yapan Sinan Oğan “Kemal Kılıçdaroğlu’ndan hiçbir talebim olmadı. Seçimi kazanacağına dair hiçbir ikna edici bir şey kullanmadı.” dedi.

Sinan Oğan’a imza isteyen Halaçoğlu özür diledi! “Gün doğmadan neler doğar”

MANSUR YAVAŞ: SİNAN OĞAN MAKAM İSTEDİ

ABB Başkanı ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adayı Mansur Yavaş cumhurbaşkanlığı ikinci turunda AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı destekleme kararı alan Sinan Oğan’ın 14 Mayıs seçimlerinden hemen sonra Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan makam talep ettiğini söyledi.

Mansur Yavaş açıklamasında şunları kaydetti:

Hayır @DrSinanOgan bey, Sn. @kilicdarogluk ‘dan makam talebiniz oldu. Hem de “Tabanımı ikna etmek için kamuoyuna deklare edilmesi gerekir, aksi halde ikna edemem” dediniz. Cumhur İttifakı’ndan talebiniz olduğunu duymadık. Şimdi tabanınızı nasıl ikna edeceksiniz merak ediyorum.

Eren Erdem: Sinan Oğan MHP Genel Başkanlığı’nı tercih etmiştir

“TBMM’DEKİ TABLO BELLİ OLMUŞTU BAŞTAN BU KANAATTE OLSAYDINIZ GÖRÜŞMEZDİNİZ”

Sn. @DrSinanOgan ,Sn.@kilicdarogluk ile görüşmeyi yaptığınızda TBMM’deki tablo belli olmuştu, böyle bir konuşma da gerçekleşmedi. Baştan bu kanaatte olsaydınız ve gerçekten istikrarı düşünseydiniz Sn. Kemal Kılıçdaroğlu ile hiç görüşmemeniz gerekirdi.

 

 

 

SİNAN OĞAN’DAN CEVAP

Erdoğan’ı destekleyeceğini açıklamasının ardından tepkilerin odağı haline gelen Sinan Oğan ‘makam’ talebine yönelik tartışmalarla ilgili konuştu. Oğan, “Talebim olsaydı Kılıçdaroğlu hepsini yapmaya hazırdı” diye konuştu. Erdoğan’dan ‘makam talebi’ olup olmadığı sorusuna ise Oğan, “Pazarlık olmadı, ilkeler çerçevesinde buluştuk” yanıtını verdi.

Dağılan ATA İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan, CNN Türk canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Oğan, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın, Cumhur İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceğini bildiğini söyledi.

Destek sürecine ilişkin “Plan tıkır tıkır işliyor” diyen Sinan Oğan, “Desteğim ciddi oy getirecek. AK Parti’ye katılmayacağım” açıklamasında bulundu.

“YAVAŞ ADAY OLSAYDI, ADAY OLMAYACAKTIM!”

Oğan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın ‘Kemal Kılıçdaroğlu’ndan makam talebi’ olduğu yönündeki açıklamasına ise, şöyle yanıt verdi:

“Sayın Yavaş benim dostumdur. Bu seçim sürecinde de kamuoyuna deklare ettiğim fikirlerim vardı. Eğer Yavaş aday olsaydı, ben aday olmayacaktım. Eğer bir Türk milliyetçisi aday olsaydı, ben aday olmayacaktım. Ben 3 sene önce ‘Bir Türk milliyetçisi aday olursa ben aday olmayacağım’ dedim. Ve Türk milliyetçilerini adaysız bıraktılar. Ben 3 yıldır bu yönde çalışmalarımı sürdürüyorum. Sinan Oğan gönüllüleri bizim 3 yıldır ne yaptığımızı gayet iyi biliyor. 3 sene boyunca toplantılar yaptım. Orada bunları anlatmıştım, Siyasetin merkezine Türk milliyetçilerini oturtmalıyız ve HDP’yi Türk siyasetinin merkezinden uzaklaştırmalıyız. Biz bunları başardık.

“KILIÇDAROĞLU İLE BİR TELEFON GÖRÜŞMEM OLDU”

Sayın Yavaş aday olmadı, Kılıçdaroğlu oldu. Daha doğrusu adaylığını diretti ve herkese kabul ettirdi. Kılıçdaroğlu ile oturduğumuzda çok şey konuşuldu. Ben ‘Tabanınızı nasıl ikna edeceksiniz? Parlamentonda ağırlığınız yok’ dedim. Ben bir Kılıçdaroğlu bir de Davutoğlu ile görüştüm. En son Kılıçdaroğlu ile bir telefon görüşmem oldu. Ben de Sayın Özdağ ile randevusu olduğunu, bu konuları Özdağ ile konuşabileceğini söyledim.

“BENİM İÇİN ÖNEMLİ OLAN MAKAM TALEP ETMEK DEĞİL”

Benim taleplerim olsaydı Kılıçdaroğlu hepsini karşılamaya hazırdı. Benim için önemli olan bir makam, mevki talep etmek değil. Temel konu; ben ikna olmadım. Bu seçimin HDP desteği olmadan alınabileceğini… Açık açık konuştuk. Ben aslında büyük bir fedakarlıkta bulundum. Yoksa ülke bir felakete sürüklenirdi. Yoksa pazarlıklar da yapılırdı, cumhurbaşkanı yardımcılıkları da alınırdı… Eğer Sayın Yavaş yanlış anlamışsa tekrar ifade edelim….”

“PAZARLIK OLMADI, İLKELER ÇERÇEVESİNDE BULUŞTUK”

Sinan Oğan, Erdoğan’dan ‘makam’ talebi olup olmadığı yönündeki soruya ise, şu yanıtı verdi:

Erdoğan’dan benim hiçbir talebim olmadı, makam mevki anlamında. Sayın Kılıçdaroğlu bunları verebileceğini söyledi. Ama ben dediğim gibi, önce ikna olmalıydım, ama ikna olmadım. Ben ikna olmayınca bunların hiçbir anlamı kalmadı. Öyle iddia edildiği gibi; ben kendisinden randevu talep etmedim. Sayın Erdoğan’ın özel kalem müdürü aradı ve böyle bir talebin olduğunu söyledi. Ben de İstanbul’daydım, adabına uygun bir biçimde ‘Olabilir’ dedim. Bundan önce Erdoğan’ın görevlendirdiği bir isimle görüşmem olmuştu. Karşılıklı ‘Şunu yapalım, bunu yapalım’ olmadı. Ortaya ilkeler koyduk, bu ilkeler Sayın Erdoğan tarafından kabul edildi.

“BENİM BİR BAKANLIK TALEBİM YOK”

‘O an geliyor’ diye bir Twitter hesabı var. O ilkeleri madde madde konuştuk. Ortada pazarlık değil, ilkeler var. Bu ilkeler hem Millet İttifakı tarafından hem Cumhur İttifakı tarafından kabul edilmiş ilkeler. Anayasa’daki ‘Türklük’ maddesi olarak bilinen madde Babacan’ın partisi tarafından çıkarılmak istendi. Millet İttifakı’na bunu dayatmak istiyor. Özdağ da Millet İttifakı’na madde 66’yı kabul ettirdi. Afet Bakanlığı’nın kurulması bir pazarlık değil ki. 11 sene önce Meclis’e kanun teklifi önermiştim. Benim bir bakanlık talebim yok. 2015 senesinde Binali Yıldırım beni davet etti, o zaman gitseydim zaten bakan olurdum süreç içerisinde. Benim hiç öyle derdim yok. Bana haksızlık yapılıyor.”

KILIÇDAROĞLU’NA ‘TEŞEKKÜR’ ÇAĞRISI!

Kılıçdaroğlu’nun kendisinin sayesinde ikinci tura kaldığını, aksi takdirde Erdoğan’ın balkon konuşmasını çoktan yapıp, Bakanlar Kurulu’nu oluşturduğunu savunan Sinan Oğan, şöyle konuştu:

“Kılıçdaroğlu bana hakaret etti. Twitter’dan paylaşım da yapmış. Siyaseti bu kadar düşürmeye gerek yok. Kendisinin şu an bir şansı daha varsa, benim sayemdedir. ATA İttifakı’nın ve Sinan Oğan’ın çabaları sayesinde seçim ikinci tura kaldı. Ben olmasaydım Kılıçdaroğlu ikinci tura kalmazdı. Kılıçdaroğlu’nun kamuoyu önünde bize teşekkür etmesi lazım. İkinci turda çalışsınlar kazansınlar.”

14 MAYIS SONRASI TEBRİK ETMİŞTİ…

CHP kulislerinden sızan bilgiye göre, Kemal Kılıçdaroğlu, ATA İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan’ı telefonla arayıp aldığı oy oranı için tebrik etmişti.