Mansur Kılınç’tan Selvi’ye ‘Venezuela’ yanıtı

4 Haziran 2021 Cuma

Mansur Kılınç’tan Selvi’ye ‘Venezuela’ yanıtı

CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, Tele1 ekranlarında Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi’nin çağrısına yanıt verdi. Kılınç, Selvi’nin Türkiye ile Venezuela arasında bir uyuşturucu hattı oluşturulması yönünde bir çaba hissettiniz mi?” sorusunu yanıtladı.

Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, bugünkü yazısında Meclis’te Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Üyesi olarak da görev yapan CHP’li Kılınç’ın Venezuela’da oluşturulan uyuşturucu güzergahından haberdar olup olmadığını sordu. Selvi, “Perinçek’le Dervişoğlu’nun suikast tartışması” başlıklı yazısının Selvi ile ilgili kısmı şu şekilde:

“Türkiye-Venezuela Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Serkan Bayram dün Meclis’te 4-8 Aralık 2020 tarihleri arasında gerçekleştirdikleri resmi geziye ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Onları tekrar etmeye gerek duymuyorum ama buradan o gezide yer alan CHP İstanbul milletvekili Yüksel Mansur Kılınç’a bir çağrı yapmak istiyorum. Sayın Kılınç, siz hem basın kartı sahibi bir medya patronu, hem de Meclis’te Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu üyesi olarak bu işleri iyi bilen birisiniz. Sizin de yer aldığınız gezide Türkiye ile Venezuela arasında “yeni uyuşturucu hattı” oluşturulduğu iddiaları var. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Katıldığınız gezide yeni uyuşturucu hattı oluşturulduğuna dair tanıklığınız var mı? Ya da iddia edildiği gibi Türkiye ile Venezuela arasında bir uyuşturucu hattı oluşturulması yönünde bir çaba hissettiniz mi? Sayın Kılınç, sizin tanıklığınız çok önemli. Doğrusu neyse söyleyin de, biz de ne olup bittiğini anlayalım”

KILINÇ TELE1’DE SELVİ’NİN ÇAĞRISINA YANIT VERDİ

CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, Tele1 ekranlarında yayınlanan Begümhan Aydoğan’ın sunduğu Gün Ortası programının konuğu oldu. Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi’nin çağrısına yanıt veren Kılınç, Selvi’nin iddialarını yalanladı.

Kılınç şunları söyledi:

ERKAM YILDIRIM İLE HİÇ KONUŞMADIM

Venezuela’da Aralık 2020’de milletvekili genel seçimleri yapıldı ben de davet edildim. Dışişleri ve İçişleri’nin adına ilginç ve olumsuz bir durumla karşı karşıyayız. Bir görevin yerine getirilmesi başka bir şeyle gündeme getiriliyorsa bu aynı zamanda güvenlik ve istihbarattaki zayifeti gösterir. Tam da at iziyle it izinin birbirine karıştığı, yönetilemeyen bir durumla karşı karşıyayız.

2018 yılında milletvekili seçildim ama Venezuela ile ilişkimiz çok öncesine dayanıyor. Chavez’in son seçildiği başkanlık seçiminde de yani 2013’te de uluslararası seçim gözlemcisi olarak yine davet edilmiştim. Daveti bana ulaştıran kişi Venezuela Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi’dir. Seçimi gözlemlemek, ardından da seçim sonuçlarıyla ilgili değerlendirme yapmak için gittim. Venezuela seçiminin sonuçlarını TELE1 ekranlarında aktarmıştım.

Bana seçim daveti ağustos ayında yapıldı. Venezuela’ya uçuş yoktu, pandemi koşulları nedeniyle belirsizlik vardı. TBMM’de de ayrıca bir heyetin davet edildiğini öğrendim. Bu şekilde program birleştirilmiş oldu. 4 kişilik bir resmi heyetle gittik. Başka birileriyle tanışma ve görüşme olanağınız olmuyor çünkü uçağın en önünde bulunuyorsunuz. Ben Erkam Yıldırım’ın uçakta olduğunu indiğimizde Karakas’ta öğrendim. Venezuela’da 500’e yakın Türkiye’den iş insanlarının olduğu bilgisini aldım. Erkam Yıldırım’ı orada gördüm fakat konuşmadık. Biz resmi bir heyettik ve bana aktarılan bilgi ve sorun söz konusu olmadı.

SELVİ’YE YANIT

Selvi’nin köşe yazısında bana yönelik bir çağrı var. Bu çağrıya icabet ettim kendisine yazılı olarak bir cevap gönderdim. Denetim zafiyeti ile ilgili soruları İçişleri’ne sorduğumuzda yanıt vermemeyi tercih ediyorlar. İçişleri’ne 40 soru sordum, yanıt bulmayan sorular ve şimdi de medyada gördüğümüz şey sorunun doğru muhatabına sorulmalı. Konunun muhatabı olmayan bir milletvekiline soru soruluyor. Soruyu AKP yetkililerine, İçişleri’ne ve Dışişleri’ne sormak yerine bana sormayı tercih etmiş. Kendisine verdiğim ifadeyi burada ifade etmem doğru olmaz. Vekillere yanıt verilmeyip çete liderine yanıt verilmesi Türkiye’de hangi duruma geldiğimizi gösteriyor.

Benzer Haberler