Man Adası davası: Kılıçdaroğlu’na Erdoğan ve yakınları için tazminat cezası!

21 Mayıs 2021 Cuma

İstinafın bozma kararı sonrası yeniden görülen “Man Adası” davasında, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ve yakınlarına 142 bin lira manevi tazminat ödemesine karar verildi.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’nin usulden bozması üzerine yeniden görülen “Man Adası” davasında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve yakınlarına 142 bin lira tazminat ödemesine hükmedildi.

Anadolu 9. Asliye Hukuk Mahkemesindeki duruşmaya, davacılar Cumhurbaşkanı Erdoğan ve yakınlarının avukatı Ferah Yıldız ile davalı Kılıçdaroğlu’nun avukatları katıldı. Duruşmada söz verilen avukat Ferah Yıldız, davanın kabulüne karar verilmesini talep etti.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik ise dosyada hiçbir delilin toplanmadığını, tanıklarının dinlenmediğini, müvekkilinin ispat hakkının elinden alındığı savunarak, davanın reddini talep etti. Dosya incelemesini tamamlayan mahkeme, duruşmanın bittiğini taraflara bildirerek açılan tazminat davasını kısmen kabul etti.

Kılıçdaroğlu’nun avukatı Çelik: Man Adası davasının hakimleri delilleri ‘gerek yok’ diyerek toplatmadı

Kararda, 100 bin lira manevi tazminatın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, 17 bin lira manevi tazminatın Ziya İlgen’e, 15 bin lira manevi tazminatın Osman Ketenci’ye, 10 bin lira manevi tazminatın da Ahmet Burak Erdoğan’a, haksız fiil tarihi olan 5 Aralık 2017 tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte davalı Kılıçdaroğlu’ndan alınarak ödenmesine hükmetti.

Mahkeme hakimi, dava unsuru olan 5 Aralık 2017 tarihli konuşmada Mustafa Erdoğan’a yönelik herhangi bir söz sarf edilmediğinden Mustafa Erdoğan yönünden açılan davanın ise reddine karar verdi.

Kılıçdaroğlu’na açılan bir diğer ‘Man Adası’ davasında Erdoğan ve yakınlarına toplamda 197 bin lira tazminat ödemesine hükmedilmişti.

NE OLMUŞTU?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kasım 2017’de partisinin grup toplantısında, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu, kardeşi, eniştesi, dünürü ve eski özel kalem müdürünün vergi cenneti olarak nitelenen Man Adası’ndaki off-shore şirketine 2011 yılında 18 milyon dolar gönderdiğini iddia edererek swift mesajları ve dekontlar gösterdi. Ardından Kılıçdaroğlu hakkında Erdoğan ve yakınları tarafından üç ayrı tazminat davası açıldı.

Benzer Haberler