Malvarlığı dondurulan IŞİD’linin ikamet adresi Gaziantep!

19 Haziran 2021 Cumartesi

Malvarlığı dondurulan IŞİD’linin ikamet adresi Gaziantep!

Türkiye, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin kararı üzerine, Suriye Vatandaşı Mohammad Ali Al Habbo’yu “DEAŞ ve El Kaide ile Bağlantılı Gerçek Kişiler” listesine alarak, malvarlığını dondurdu. IŞİD’e finansal destek sağladığı belirtilen Habbo’nun adresinin Gaziantep olması dikkat çekti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BM), IŞİD (DAEŞ) ve El Kaide Yaptırım Listesi’ni dün yaptığı değişikliklerin ardından güncelledi. Listeye Suriye Vatandaşı Mohammad Ali Al Habbo eklendi. Kararda, Al Habbo’nun “Irak’ta El Kaide olarak listelenen Irak ve Levant’taki İslam Devleti’ne finansal hizmetler sağlayan veya bunları destekleyen Türkiye merkezli kolaylaştırıcı” ifadesi yer aldı.

MALVARLIĞI DONDURULDU

Ankaragazetecisinden Alican Uludağ’ın haberine göre, Bu kararın ardından Türkiye de Habbo’nun malvarlığını dondurma kararı aldı. Buna ilişkin karar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla bugünkü Resmi Gazete’de yayınlandı. Kararda, Al Habbo’nun, BM Güvenlik Konseyi’nin kararlarıyla listelenen kişi, kuruluş veya organizasyonların tasarrufunda bulunan malvarlığının dondurulmasına ilişkin 30 Eylül 2019 tarihli Bakanlar Kurulu kararının ekindeki listenin “DEAŞ ve El Kaide ile Bağlantılı Gerçek Kişiler” başlıklı bölümüne eklendiği ifade edildi.

ADRES GAZİANTEP

Kararın ekinde 1983 Rakka doğumlu olan IŞİD üyesi Al Habbo’nun “adresinin” ise “2016’dan beri Gaziantep” olduğu yazıldı.

Daha önce de Türkiye’nin malvarlığını dondurduğu 8 yabancının, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı yapıldığı ortaya çıkmıştı.

Benzer Haberler