‘Mahkemede Suriye kanunlarına göre karar veriliyor’ iddiası

14 Eylül 2021 Salı

‘Mahkemede Suriye kanunlarına göre karar veriliyor’ iddiası

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, mahkemelerde Suriye kanunlarına yönelik karar verildiğine dair iddia ortaya attı. Antmen, Suriyeli çocukları istismar eden sanıkların Türk mahkemelerinde, Suriye kanunlarına göre ceza gerektirmediği ifade edilerek serbest bırakıldıklarını söyledi.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, 1 yıllık yasama ve politik çalışmalarını anlatan “Vekilim Bizim için Ne yaptın-3′ isimli kitabının tanıtımı ile ilgili düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarında bulundu.

“BAZI HAKİMLER SURİYE KANUNLARINA GÖRE KARAR VERİYOR”

Suriyeli sığınmacılarla ilgili şok bir iddiayı gündeme taşıyan Antmen şu görüşlere yer verdi:

“Türkiye’ye Suriye’den gelmiş 14,15,16 yaşlarındaki çocuklar doğum yapıyor. Hastanelerde bunların yaşları ortaya çıkınca konu adliyeye intikal ediyor. Fakat bazı ağır ceza hakimleri, Suriyeli çocukların doğum yapmasının Suriye kanunlarına göre ceza gerektirmediğini ifade ederek sanıkları serbest bırakıyor. Yani bazı hakimler Türkiye’de Türk kanunları yerine Suriye kanunlarına göre karar veriyor. Bakın bu vatan hainliğidir. Bu Türkiye Cumhuriyeti Devletini ve Anayasasını çiğnemek demektir.

Türk Ceza Kanunu’na ve yasalarımıza göre bizim kanunlarımız sınırlarımız içinde herkes için geçerlidir. Bu kararı veren hakimler çok büyük suç işlemektedir. Osmanlı’da Kapitülasyonlarda her ayrı millet kendi yasalarına göre yargılanırdı. Burası Osmanlı değil özgür ve bağımsız Türkiye Cumhuriyeti. Bu kararı verenler hem ülkeyi bölmekte hem de çocukların suiistimalini meşrulaştırmaktadır.”

 

Benzer Haberler