Mahkeme, tarihi alanda yükselen inşaata ‘dur’ dedi

15 Şubat 2020 Cumartesi

Mahkeme, tarihi alanda yükselen inşaata ‘dur’ dedi

Tarihi Hüseyin Avni Paşa Korusu’nun yan parselinde yükselen inşaatlara mahkeme ‘dur’ dedi. Mahkeme kararında, Halide Edip Adıvar’ın bir dönem yaşadığı köşkün müştemilatı olarak yapılan devasa inşaatın telafisi güç zararlar doğabileceği tespiti yapıldı.

AKP’ye yakınlığıyla tanınan iş insanı Mehmet Cengiz’in satın aldığı Üsküdar’daki tarihi Hüseyin Avni Paşa Korusu’nun yan parselindeki bölge sakinlerinin tepki gösterdiği inşaat durduruldu. Mahkeme Halide Edip Adıvar’ın bir dönem yaşadığı köşkün müştemilatı olarak yapılan devasa inşaat hakkında telafisi güç zararlar doğabileceğini belirterek yürütmeyi durdurma kararı verdi.

İstanbul 9. İdare Mahkemesi de mahallinde keşif ve bilirkişi incelemesi yaptırıldıktan sonra yürütmenin durdurulması istemi hakkında yeniden bir karar verilinceye kadar 2577 sayılı yasanın 27. maddesi uyarınca yürütmesinin durdurulmasına 10 Şubat’ta oy birliğiyle karar verdi. 27 maddede işlemin uygulanması halinde giderilmesi güç veya olanaksız zararların doğması ve idari işlemin açıkça hukuka aykırı olması koşullarının birlikte gerçekleşmesi durumunda yürütmenin durdurulmasına karar verileceği kuralı yer alıyor.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’a konuşan bölge sakinlerinin avukatı Onur Cingil, “Müştemilat yerine 2. bir kaçak binanın yapıldığı inşaatla ilgili olarak açılan davada mahkeme yürütmenin durdurulması kararı verdi. İnşaatı yapan şahıslar buraya kaçak olarak 2. bir yapı yaptı. Ayrıca projede yapılmayan ama mevcut olan 3. bir yapı daha var. Burada hem tarih hem koru hem de kent talan edilmek istenmekte. Yargıdan gelen geç karar inşaatı bitme seviyesinde getirse de hukuk mücadelesi sonrasında buranın eski hale getirilmesi mümkün” dedi. Cingil inşaatın kararın ardından mühürlendiğini söyledi.

Bölgede yaşayan mimar Aysel Can Ekşi de, “Kurul kararlarının bu kadar hiçe sayıldığı bir süreç yaşanmamıştır. Ruhsatın iptalinin de geleceğini umuyorum. Sultantepe’de kesilen ağaçların derhal yeniden kazandırılmasını diliyorum” diye konuştu.

Benzer Haberler