Mahkeme çocuğa dipçikle vurarak kafatasını kıran polisin cezasını az buldu

9 Nisan 2022 Cumartesi

Mahkeme çocuğa dipçikle vurarak kafatasını kıran polisin cezasını az buldu

Hakkari’de 23 Nisan 2009’da boş bir arazide arkadaşlarıyla top oynayan 14 yaşındaki Seyfullah Turan’ın başına uzun namlulu silah dipçiğiyle vurarak kafatasını kıran özel harekat polisi Bahadır Turan’a verilen 5 yıl hapis cezası bozuldu. Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi 1’inci Ceza Dairesi, sanığa “nitelikli yaralama” suçundan verilen 5 yıl hapis cezasını az buldu, eylemle orantılı ceza verilmesini istedi.

14 yaşındaki Seyfullah Turan’ın başına uzun namlulu silah dipçiğiyle vurarak kafatasını kıran özel harekat polisi Bahadır Turan’ın avukatları Murat Timur ve Münip Ermiş’in, sanık polisin ‘öldürmeye teşebbüs’ suçundan cezalandırılması talebiyle itiraz ettiği İstinaf Mahkemesi kararını açıkladı. Verilen cezayı az bulan Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin yaralama suçundan alt sınırdan sadece 2 yıl hapis cezası vermesini hukuka aykırı buldu.

Cezanın alt sınırdan verilmemesi gerektiği savunulan mahkeme kararında, “Temel ceza olarak zarar ve tehlikenin ağırlığına göre alt sınırla üst sınır arasında, işlenen fiilin ağırlığıyla orantılı makul ve sonuca etkili olacak şekilde bir ceza belirlenmesi gerekirken, yazılı şekilde temel cezanın 2 yıl olarak belirlenmesi suretiyle sanığa eksik ceza tayini, hukuka aykırı olup, katılanlar vekilinin istinaf nedenleri bu itibarla yerinde görüldüğünden, hükmün bozulmasına” ifadeleri yer aldı.

Mahkemenin verdiği karara katılmayan mahkeme başkanı ise karşı oy yazısında, Anayasa Mahkemesi (AYM) kararının yeniden yargılamayı gerektirmediği, polisin zaten cezalandırıldığı ve bu ceza üzerinden 5 yıllık denetim süresinin geçtiğini iddia etti.

Dipçikle çocuğun kafatasını kıran polise 13,5 yıl hapis istemi

 

Benzer Haberler