Mahfi Eğilmez’den Fenerbahçe’ye ‘Mektuplarımı okuyun’ çağrısı

15 Mart 2021 Pazartesi

Mahfi Eğilmez’den Fenerbahçe’ye ‘Mektuplarımı okuyun’ çağrısı

Ekonomist Mahfi Eğilmez, ligde son haftalarda kötü sonuçlar alan Fenerbahçe’de yöneticilere seslendi. Eğilmez, “Size yazdığım açık mektupları okuyup uygulasaydınız bugün farklı bir durumda olacaktık” ifadesini kullandı.

Spor Toto Süper Lig’in 30.haftasında dün kendi sahasında Gençlerbirliği’ne 2-1 mağlup olan Fenerbahçe’ye, ünlü isimlerden tepkiler gelmeye devam ediyor. Ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez bir paylaşımda bulundu.

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Fenerbahçe yönetimini kendisini dinlememekle suçlayan Eğilmez, yöneticilere yazdığı açık mektubu hatırlattı, şu ifadeleri kullandı: “Saygıdeğer Fenerbahçe yöneticileri: Size yazdığım açık mektupları okuyup uygulasaydınız bugün farklı bir durumda olacaktık. Bu yıl geçti artık ama o mektupları şimdi okuyup uygulamazsanız gelecek yıl yine bu durumda olacağız.”

EĞİLMEZ MEKTUBUNDA NE DEMİŞTİ?

Eğilmez, söz konusu mektubunda şu ifadeleri kullanmıştı;

“Sayın Başkan, Yönetim Kurulunun Saygıdeğer Üyeleri, Bir yıl kadar önce tarafınıza bir açık mektup yazarak devşirme oyunculara dayalı takım kurma modelinin gerek tek tek alınan oyuncuların bir araya geldiklerinde takım ruhu oluşturamaması gerekse çok pahalı bir yöntem olması ve kulübün maddi imkânlarının elvermemesi nedeniyle terk edilmesi gerektiğini yazmıştım. Bu modelin yerine birkaç deneyimli oyuncunun alınması ve yanlarına genç oyuncuların monte edilmesiyle kurulacak bir takım modeline geçilmesini önermiş, mevcut modelin sürdürülemez olduğunu vurgulamıştım. Ne yazık ki tam tersi yapıldı ve yine birçok üçüncü sınıf futbolcu dünyanın parası ödenerek alındı ve takıma monte edilmeye çalışıldı. Sonuç tıpkı önceki yılda olduğu gibi tam anlamıyla bir facia oldu. Bir örnek olarak Adil Rami’ye değinmeme izin verin. Büyük umutlarla ve paralar ödenerek alınan bu oyuncu birkaç maç oynadı ve negatif katkı yaparak (bir maçta takımın gol yemesine neden olmuştu) ayrıldı gitti. Fenerbahçe takımında an itibariyle benim hayalimdeki Fenerbahçe’de oynayabilecek tek bir oyuncu yok. Hayalimi de öyle Avrupa düzeyi filan gibi yüksek tutmuyorum. Ona karşın bu takımdaki tek bir oyuncu böyle bir hayalde yer alamıyor ne yazık ki.

İkinci bir mesele Obradoviç’in ayrılması meselesi. Her ne kadar Obradoviç bunu kendi arzusu gibi sunmuş olsa da ben bunun kendisine yapılan teklifin ve verilmesi planlanan bütçenin yetersiz olmasıyla ilgili olduğu kanısındayım. Sanırım birçok kişi de benimle aynı kanıda. Fenerbahçe Spor Kulübünün tarihindeki en büyük başarısına imza atmış olan bir koçu yollamak ancak ve ancak maddi imkânsızlık gerekçesiyle haklı gösterilebilir. Buna karşılık basketbol takımının maliyetini yarı yarıya düşürerek sağlanacak 10 – 15 milyon Euro tasarruf yine geçen sezondaki gibi üçüncü sınıf futbolculara harcanacaksa basketbolda yapılanın çok büyük bir yanlışlık olarak değerlendirileceği açıktır.

Ne yazık ki spor kulüplerimizde başarı ve toplumsal ilgi büyük ölçüde futbola endeksli bulunuyor. Oysa son yıllarda Avrupa’da ve dünyada takım oyunlarında alınan sonuçlar açık biçimde gösteriyor ki Türklerin basketbola, voleybola olan yeteneği futbolun çok üzerinde. Ne var ki futbola olan ilgi nedeniyle bu konuda ne desek boş olacak.

Sayın Başkan, Yönetim Kurulunun Saygıdeğer Üyeleri, Bu benim sizlere yazdığım son mektuptur. Son olmasının iki nedeni var: İlki aynı şeyleri sürekli tekrarlamanın anlamsız hale gelmesi. Yönetiminize bunları yazmamla Türkiye için yapısal reformları yazmam arasında pek bir fark yok. İkisi de havada kalıyor ne yazık ki. İkincisi ise bu mektubumu da dinlemeyip aynı hataları yaparsanız artık hata yapacak kadar maddi imkân kalmayacak olması. Herkes Max Kruse’nin aylık ücretlerini alamadığı için takımı terk edip ülkesine dönmesine kızdı. Ben tam tersini düşünüyorum ve bunu Fenerbahçe’ye yapılmış bir iyilik olarak görüyorum. Fenerbahçe, Kruse’nin bu davranışından ders çıkarıp yukarıda yazdığım gençlere dayalı modeli yaşama geçirebilirse Kruse’den ettiği zararı bir süre sonra çıkarabilir.

Fenerbahçe, futbol takımının maliyetini bugünkünün dörtte birine düşürmeden sürdürülebilir bir finansal yapıya kavuşamaz. Yönetim kurulunuzda bunu benden çok daha iyi bilecek üyeler var. Geçen yıl kurduğunuza benzer bir takım kurarsanız ne finansman sorunlarını çözmeniz ne de başarıyı sağlamanız mümkün olabilir.”

Ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez’den Fenerbahçe yönetimine açık mektup!

Benzer Haberler