Maçoğlu AKP’li başkanla görüşmesini anlattı! Halkla birlikte karar alınmalı

14 Mart 2022 Pazartesi

AKP’li Akçakale Belediye Başkanı Mehmet Yalçınkaya, Maçoğlu‘nun Tunceli’deki tarım projelerinin başarıya ulaşmasının sebebinin Alevi inancı ile ilgili olduğunu öne sürdü. Maçoğlu, “Yerel yönetim halk ile birlikte karar aldığı andan itibaren herkesi bu işin parçası yapabilir.” dedi.

AKP’Lİ Akçakale Belediye Başkanı Mehmet Yalçınkaya, geçtiğimiz gün katıldığı bir TV programında Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ile yaptığı bir görüşmeyi anlattı. Maçoğlu’ndan tarım projeleri için görüş alışverişinde bulunduğunu açıklayan Yalçınkaya, Tunceli’deki projelerin başarıya ulaşmasının sebebinin Alevi inancı ile olduğunu öne sürerek, “Adam biliyor 5 dönüm nohut ekecek. Gitti, beş dönümün nohutunu aldı, mazotunu aldı getirip veriyor, başkan da pazarlıyor. Parasını veriyor, karını veriyor. Şimdi ben versem ne mazotu alabilirim ne nohutu alabilirim. ‘Ne olmuş baba yani bize 5 kilo nohut verdin diye başımıza her gün kakirsin’ derler. Bu Tunceli modeli burada olmaz. Biz kendimize göre model bulmalıyız. Gittim, inceledim yani her şeyi” dedi.

MAÇOĞLU GÖRÜŞMEYİ ANLATTI

TELE1’de Betül Begümhan Aydoğan’ın sunduğu Gün Ortası programına konuk olan Fatih Mehmet Maçoğlu, Yalçınkaya ile görüşmesinin detaylarını aktardı. Maçoğlu, projelerinin başarısının Alevi inancı ile ilgili olduğu sözlerine katılmadığını meselenin halk ile beraber karar almak olduğunu belirtti. Halka projelerin anlatıldığı takdirde ikna edilebileceğini vurgulayan Maçoğlu şunları dile getirdi: “Sayın başkan ile birkaç sene önce görüştük. Bölgede görüş alışverişi yaptığımız başkanlar da oldu. Hem biz hem onlar fikir belirttik. Kendisi bölge ile ilgili bilgiler verdi. Biz kendi üretim alanlarımızı oluşturduk. Bu tohum yüzlerce aileye yarar oldu. Bu hiç zor değil.”

YAPILABİLECEKLERİ ANLATTI

“Sayın başkan Alevi inancı diyor ama biz öyle bakmıyoruz. Yerel yönetim halk ile birlikte karar aldığı andan itibaren herkesi bu işin parçası yapabilir. Nasıl çalışma yaptığınızı halka anlatırsanız onları ikna edebilirsiniz. Niçin yaptığınız önemli. Üreticilere mazot, gübre verilmesi lazım. Su ücretsiz olmalı. Bu ülke tarım ülkesi. Sadece Çukurova, Harran, Iğdır’da bile Türkiye dışında birkaç ülkenin bile ihtiyacını karşılayabiliriz. Ukrayna ve Rusya savaşında bile buğday kaygısı düşünmemiz ayıp.”

Maçoğlu’ndan proje isteyen AKP’li başkan: Aleviler hak hukuk biliyor, Urfa’da tutmaz

Benzer Haberler