Lütfü Türkkan’ın çiftliğindeki yıkımı takip eden İHA muhabirine saldırı

22 Haziran 2021 Salı

İYİ Partili Lütfü Türkkan’ın çiftliğindeki yıkım çalışmalarını takip eden gazeteci Mustafa Uslu saldırıya uğradı. Uslu hastaneye kaldırılırken, 4 kişi gözaltına alındı. Türkkan ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden açıklama geldi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan’ın Kocaeli’nin Dilovası ilçesindeki çiftliğinde ‘kaçak’ olduğu gerekçesiyle yapılan yıkım çalışmalarını takip eden İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabiri Mustafa Uslu saldırıya uğradı. Saldırıyan uğrayan Uslu hastaneye kaldırıldı. Uslu’nun kamerası ve ekipmanları da kırıldı. Uslu’ya saldıran 4 kişi de gözaltına alındı.

Uslu saldırıya ilişkin şu açıklamayı yaptı: “Bana, ‘Seni de parçalarım, drone da parçalarım’ gibi şeyler söylediler. Zaten vurmaya başladılar. Yere yattım ve tekmelemeye devam ettiler. Drone uçuracaktım, hazırlıklarımı yapıyordum. Bir anda 4 kişi yanıma geldi, saldırmaya başladılar. Ne olduğunu bile anlamadım. Hemen saldırmaya başladılar. Drone’u parçaladılar, kamerayı yere attılar. Zaten 4 kişi vurunca ben yere düştüm. Yüzüm kanamaya başladı. Suçsuz duruma düşmemek için karşılık da vermedim. Vurup vurup gittiler. İşimizi yapmaya geldik. Sürekli bu tarz eylemlerle karşılaşıyoruz ama artık bunun sonunun gelmesi lazım. Bu cesareti nasıl buluyorlar bilmiyorum. Drone daha uçurmamıştım hazırlıyordum. Onlar yukarıda bir drone görmüşler. Bana, ‘senin drone sabahtan beri uçuyor. Seni de parçalarım, drone’unu da parçalarım’ gibi şeyler söylediler. Vurmaya başladılar. Yere düştüm. Yerde tekme attılar. Aldığım darbeyle yüzüm kanamaya başladı. Karşılık vermedim. Yere yattım ve tekmelemeye devam ettiler. Sonra da gittiler.”

Saldırıya uğrayan Uslu, hastaneye kaldırıldı

TÜRKKAN: BU ÇİRKİN OLAYIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIM

Olayla ilgili Twitter hesabından açıklama yapan İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan ise şu ifadeleri kaydetti:

“Dilovası’ndaki ahırların yıkımı esnasında, görevini yapan İHA Muhabiri Mustafa Uslu’yu yapılan saldırıyı büyük üzüntüyle öğrendim. Basın özgürlüğünün ve emekçilerinin her daim yanında olmuş bir siyasetçi olarak, bu çirkin olayın takipçisi olacağım. Mustafa Uslu kardeşimize geçmiş olsun diyor, yanında olacağımı ilan ediyorum.”

TGC’DEN KINAMA

Öte yandan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), saldırıyı kınadı. TGC’den yapılan yazılı açıklamada, şöyle denildi: “Türkiye’nin içinden geçmekte olduğu zor süreçte gazetecilerin mesleklerini yapmaları değişik yöntemlerle engellenmeye çalışılmaktadır. Bunun son örneği Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde yaşanmıştır. İyi Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan’ın çiftliğindeki yıkım çalışmalarını takip eden İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabiri Mustafa Uslu, çiftlik çalışanı olduğu ileri sürülen dört kişinin saldırısına uğramıştır. Saldırıda yaralanan, kamerası ve ekipmanları kırılan, hastaneye kaldırılan Mustafa Uslu’ya ve İHA çalışanlarına ‘geçmiş olsun’ diyoruz. Saldırganların hak ettikleri şekilde cezalandırılmalarını istiyoruz. Basın özgürlüğünün olmadığı bir toplumda demokrasiden söz etmek mümkün değildir. Gazetecilerin sürekli hedef gösterildiği ve son örnekte olduğu gibi şiddete uğradığı bir ortamda toplumsal barışın da sağlanamayacağını bir kez daha kamuoyu ile paylaşıyoruz.”

Benzer Haberler