Lübnan’da alarm: Eczaneler ilaçların tükenmesi nedeniyle ‘zorunlu kapanma’ kararı aldı

Yayın tarihi: 23 Temmuz 2021 Cuma 12:02 pm - Güncelleme: 23 Temmuz 2021 Cuma 12:02 pm

Lübnan’da bulunan eczanelerin, ilaçların tükenmesi nedeniyle bu sabahtan itibaren ‘zorunlu kapanma’ kararı aldığı öğrenildi.

Lübnan’da ülke çapında yaşanan ilaç krizi devam ediyor. Eczane Sahipleri Derneği tarafından yapılan yazılı açıklamada, yaşanan ilaç sıkıntısı yüzünden bu sabahtan itibaren eczanelerin kapanma kararı aldığı belirtildi. Açıklamada “Eczane sahipleri, krizin başından bu yana hastalara ilaç temini konusunda ellerinden geleni yaptı ancak eczanelerin büyük bir kısmında ilaçlar tümüyle tükenme aşamasına geldi. Bu üzücü duruma karşılık Sağlık Bakanlığı, İthalatçılar Sendikasıyla ilaçların eczanelere teslim edilmesi yönünde anlaşma yapana kadar zorunlu kapanma kararı aldık.” ifadelerine yer verildi.

Ekonomik krizdeki Lübnan’da dağıtım şirketlerinden yeterli miktarda ilaç temin edemeyen eczaneler, bir süre önce greve gitmişti. Lübnan İlaç İthalatçıları ve Ecza Depoları Sendikası, 4 Temmuz’da döviz likidite sorunu nedeniyle bir aydan uzun süredir ithalata ara verilmesi neticesinde ilaç stoklarının tükenebileceği uyarısında bulunmuştu. Merkez Bankası Başkanı Riyad Selame, 5 Temmuz’da yaptığı yazılı açıklamada, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen öncelikler doğrultusunda ilaç sektörüyle ilgili bankalardan gelecek kredi ve faturaların ödemesini yapacaklarını duyurmuştu.