Lodos lüferi de vurdu: Fiyatı 200 lira!

1 Aralık 2021 Çarşamba

Türkiye’nin birçok yerinde etkisini gösteren lodos balık fiyatlarını da yükseltti. Çanakkale’de lüfer fiyatları 200 TL’ye ulaştı.

Çanakkale’de etkili olan fırtına, balık fiyatlarını ateş pahası yaptı. Balık hali esnafı, hem lodos hem de sezon sonu olması nedeniyle lüferde fiyatların arttığını söyledi. Lüferin tezgahlardaki fiyatı 180 liradan 200 liraya yükseldi. İstavrit 30, çinekop 60, tekir 60, çipura 80, levrek 90, iri hamsi 50, karides 60 liradan satıldı.

Lodos nedeniyle denize çıkmadıklarını belirten Çanakkale Balık Hali esnafı Engin Tunç “Tekneler denize çıkamayınca da balık olmuyor. Belli bölgelerden çıkan balıklar da pahalı oluyor. Lüfer fiyatları da yükseldi. Bunun nedeni ise lüfer sezonunun sonuna geliyoruz. Aslında bu sene lüfer bol çıktı. İstanbul’da hiç eksik olmadı, tezgahlarda kilosu 80 liraya kadar düştü. Lüfer artık az olur çünkü lüferde sezon sonuna geliyoruz. Kış aylarında balık göç ediyor ve belli bölgelere yerleşiyor. Dolayısıyla lüfer, şu anda azaldı. Fiyatı bu yüzden yükseldi. Hava şartları ve sezonun sonu olması itibarıyla az çıkan lüfer, tezgahlarda fiyatı 180 liradan 200 liraya yükseldi” dedi.

Erdoğan’dan asgari ücret için ‘çok çok fevkinde artış’ açıklaması

Benzer Haberler