Lise müdüründen öğrencilere hadsiz Boğaziçi uyarısı

7 Şubat 2021 Pazar

AKP’li Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasına karşı protestolar sürerken, Tekirdağ Fen Lisesi Müdürü Muhsin Şen’den hadsiz bir uyarı geldi. Öğrencilerin  olduğu WhatsApp grubuna mesaj atan Şen, “Ülke genelinde çıkartmak istedikleri kargaşanın alt yapılarını okulumuz öğrencileri üzerinden oluşturma çabası tespit edilmiştir, sizleri bu tarz devlet karşıtı eylemlerin içerisinde olmamanız ve yaşınız itibarıyla görmüş olduğunuz eğitim öğretim sürecinin içerisinde olmanız temel amacımız ve amacınız olmalıdır” ifadeleri kullanıldı.

Odatv’nin haberine göre; Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla Melih Bulu’nun atanmasına karşı eylemler devam ederken tartışma yaratacak bir gelişme yaşandı.

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde Ebru Nayim Fen Lisesi Müdürü Muhsin Şen, öğrencilere attığı mesajında, Boğaziçi eylemlerini “devlet karşıtı” diye nitelendirdi.

Okul müdürüne, öğrenciler ve Eğitim İş Sendikası tepki gösterdi.

“DEVLET KARŞITI EYLEMLER…”

Şen, Boğaziçi Üniversitesine destek eylemlerini “ülke genelinde huzursuzluk yaymak” olduğunu iddia etti. Şen tarafından öğrencilere gönderilen o mesaj şöyle:

“Sevgili öğrencilerimiz, Boğaziçi Üniversitesinde yaşanan öğrenci olaylarını ülke geneline yayıp huzursuzluk, kaos, kargaşa çıkarmak isteyen guruplar masum ve olayı tertemiz değerlendiren siz evlatlarımızı bu sürecin içerisine çekerek ülke genelinde çıkartmak istedikleri kargaşanın alt yapılarını okulumuz öğrencileri üzerinden oluşturma çabası tespit edilmiştir, sizleri bu tarz devlet karşıtı eylemlerin içerisinde olmamanız ve yaşınız itibarıyla görmüş olduğunuz eğitim öğretim sürecinin içerisinde olmanız temel amacımız ve amacınız olmalıdır. Geleceğimizin teminatı sizlerin geleceğini farklı unsurlarla işgal ve meşgul eden bu yapılardan uzak tutmak eğitimci olarak bizlerin temel görevidir.”

“MÜDÜR BEY YARGININ GÖREVİNİ ÜSTLENMESİN”

Eğitim İş Tekirdağ Şube Başkanı Barış Özer ise okul müdürüne tepki gösterdi.

Özer, Müdür Şen’e, şu üç soruyu yöneltti:

  1. “Hangi mahkemeyi kurup hangi kararla bu eylemlerin ‘Devlet karşıtı’ olduğuna kanaat getirmiş.
  2. Bu tespitleri hangi çalışmayla yapmış? Yaptığı tespite alakalı ilgili birimlere suç duyurusunda bulunmuş mudur?
  3. Bir protesto olayından yola çıkararak ilimizin en başarılı öğrencilerine ve onların velilerine düstur verme hakkını nereden almaktadır?”

Açıklamanın devamında, “Eğitim- İş Tekirdağ Şubesi olarak Müdür beyi haddini bilmeye, emniyetin, yargının görevini üstlenmemesini, yönettiği kitlenin zekâ ve başarı seviyesine uygun davranmaya çağırıyoruz” denildi.

Benzer Haberler