Limak’tan elektrik faturaları açıklaması

21 Ocak 2022 Cuma

Limak’tan elektrik faturaları açıklaması

Zamlı elektrik faturalarına tepkiler sürerken, dağıtım şirketlerinden biri olan Limak Holding konuya ilişkin açıklama yaptı.

Elektrikte kademeli tarifeye geçildikten faturalarda büyük yükseliş görülürken, dağıtım şirketlerinden biri olan Limak Holding’den “Aralık ayına ait tüketimler kademesiz tarifeden hesaplanıyor. 31 Aralık ve öncesini kapsayan tüketimler 2021 birim fiyatlarına, 1 Ocak sonrası tüketimler ise 2022’de yürürlüğe giren kademeli tarifeye tabi olarak hesaplandı” açıklaması geldi

1 Ocak 2022 itibariyle mesken abone grubundaki müşteriler için elektrik alanında kademeli tarifeye geçildiği söyleyen Limak Enerji Uludağ Elektrik Genel Müdürü Ali Erman Aytac, şöyle konuştu:

“Kademelerin fiyatları da farklılaştırıldı. Bu taraftaki uygulamanın amacı, özellikle evlerde verimlilik ve tasarrufun özendirilmesi. Enerjinin dünyada bu kadar pahalılaştığı günlerde de meskenlerimizde bu tip tasarrufların, verimli cihazların yaygınlaştırılması. Eğer fatura süresi uzarsa 150 kilovatsaat bir sınır olduğu gibi yanlış bir algı var. Bu günlük tüketimler üzerinden hesaplanıyor. Dolayısıyla bu limit aşıldığında tüm faturanın yüksek birim fiyatlarla hesaplanması gibi bir durum söz konusu değil.”

EPDK’den elektrik faturalarıyla ilgili şikayetlere yanıt

“MEVZUATIN DIŞINDA BİR UYGULAMA SÖZ KONUSU DEĞİL”

Elektrik faturalarının, 25 ile 35 günlük periyotlarla okumasının yapıldığını belirterek, “Vatandaşlarımız okuma periyodu 30 günü aştığı takdirde yüksek tüketime gireceklerini düşünmesinler. Fatura dönemindeki gün sayısından kaynaklı farklılıkların yaşanmaması için kademe sistemi günlük ortalama değerler kullanılarak uygulanıyor” ifadelerini kullandı.

Ocak ayı için elektrik faturalarında hem kademeli hem kademesiz tarifeye ait dönemlerin bulunduğuna işaret eden Aytac, şöyle devam etti:

“Aralık ayına ait tüketimler kademesiz tarifeden hesaplanıyor. 31 Aralık ve öncesini kapsayan tüketimler 2021 birim fiyatlarına, 1 Ocak sonrası tüketimler ise 2022’de yürürlüğe giren kademeli tarifeye tabi olarak hesaplandı. Tüketimden farklı bir hesaplama ya da mevzuatın dışında bir uygulama kesinlikle söz konusu değil. Elektrik abonelerimizin bu konuda hiçbir şüphesi olmasın.”

Faturaları gören vatandaşlar şoke oldu

İsviçreli vatandaş elektrik faturasını paylaştı: Devlet temel ihtiyaçtan kar gütmüyor

Benzer Haberler