Dünyanın lastik devi Türkiye’de üretimi durdurdu

Yayın tarihi: 15 Haziran 2024 Cumartesi 12:19 pm - Güncelleme: 15 Haziran 2024 Cumartesi 12:20 pm

Goodyear, Kocaeli’deki fabrikasında üretimi geçici olarak durdurdu. 430 çalışana da zorunlu izin verildi. Fabrika yetkilileri, siparişlerdeki azalma nedeniyle bu kararın alındığını açıkladı.

Dünyanın en büyük lastik üreticilerinden Goodyear Kocaeli’nde bulunan fabrikasının faaliyetlerini geçici olarak durdurdu. Fabrikanın1 Temmuz’da yeniden faaliyete geçmesi beklenirken iş başı yapacak olan işçiler ise zorunlu yıllık izne çıkarıldı. Nisan ayında durumu Kamu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bildiren fabrika, yıllık izni yetmeyen işçilerin gelecek yılki izinlerini de kullandırdı.

430 İŞÇİ İZNE ÇIKARILDI

Fabrika yetkilileri, üretimin 1 Haziran’da durduğunu söyledi. Yetkililer, siparişlerdeki azalma nedeniyle üretimin durdurulduğunu, çalışanlara da bu kapsamda izin verildiğini açıkladı.Lastik-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu fabrikada çalışan 430 işçinin, üretimin olmaması ve yıllık bakım gerekçesiyle izne çıkarıldı ifade edildi.Fabrikada çalışan işçilerden yıllık izni 20 gün olanlar gelecek yıldan 6 gün izin kullandı. 20 günden fazla izni olanlar sadece bu yılın izinlerini kullanabildi.

Kaynak: HABER MERKEZİ