Kuşadası’nda bir yunusun cansız bedeni sahile vurdu

18 Ocak 2022 Salı

Kuşadası’nda bir yunusun cansız bedeni sahile vurdu

Kuşadası’nda bir yunusun cansız bedeni sahile vurdu. Vücudunda yaraya rastlanmayan yunusun trol ağlarına yakalanıp boğularak öldüğü düşünülüyor.

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde tırtak cinsi bir yunusun cansız bedeni kıyıya vurdu. İhbar üzerine EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü ve beraberindekiler bölgeye gidip inceleme yaptı. İncelemede, özel bir otelin plaj kısmına ölmüş halde vuran yunusun vücudunda kesici ya da delici alet yaralarına rastlanmadı.

Kıyıya vuran yunusun, nesli küresel ölçekte tehlike altında olan  ‘Tırtak’ türü yunus olduğu belirlendi. 2 metre 15 santim boyundaki yunusa nekropsi denilen ve hayvanların kadavralarına veteriner hekimlerce uygulanan incelemenin yapılmayacağını söyledi.

“TROL YAKALANIP BOĞULARAK ÖLMÜŞ OLABİLİR”

EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, “Yunusun hedef dışı av olarak, trol ağlarına yakalanıp boğularak öldüğünü tahmin ediyoruz. Bölgemizdeki deniz memelilerinden olan yunuslar, Caretta caretta ve Chelonia mydas gibi deniz kamplumbağaları ile aynı kaderi paylaşıyor. Deniz ekosistemi için çok önemli olan bu hassas türlerin korunmasında gerekli duyarlılığı göstermek zorundayız” diye konuştu.

 

 

 

Benzer Haberler