Kuş gribi yumurta fiyatlarını vurdu

Yayın tarihi: 1 Mart 2023 Çarşamba 6:37 pm - Güncelleme: 1 Mart 2023 Çarşamba 6:37 pm

Afyonkarahisar’daki yumurta üretim merkezinde kuş gribi sebebiyle 4.5 milyona yakın tavuk itlaf edildi. Hastalık nedeniyle yumurta fiyatlarının arttığı bildirildi.

Afyonkarahisar’daki yumurta üretim merkezinde başlayan kuş gribi, yumurta fiyatlarını vurdu. Ekonomim’de yer alan habere göre; bölgedeki kaynaklar virüs bulaşmamış olan 1 milyon tavuk dahil edildiğinde itlaf edilen hayvan varlığının 4,5 milyona yaklaştığını ifade etti.

Valilik, ildeki yumurta üretim tesislerini alarma geçiren salgın sebebiyle il ve ilçe tarım müdürlükleri ve belediyelerle birlikte dezenfeksiyon ve karantina çalışması başlattı.

Valiliğin son durumu Tarım ve Orman Bakanlığı’na ilettiği ve bakanlığın basın müşavirliği tarafından birkaç gün içinde açıklama yapılacağı belirtildi. Öte yandan Afyonkarahisar’ın ardından Denizli’de de kuş gribi vakalarına rastlanıldığı öğrenildi.

Türkiye, uluslararası yükümlülükler gereği Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü’ne (OIE) kuş gribi vakaları hakkında gerekli bilgilendirmeleri yaptı. Sektör kaynaklarından edinilen bilgilere göre vakalarının görüldüğü bölgelerde “uluslararası mevzuatın öngördüğü şekilde” önlemler alınmış durumda. Prosedür uyarınca hastalığın görüldüğü yerin 10 km çapındaki tüm kümeslerdeki yumurta tavukları itlaf edildi.

Kahramanmaraş’ta yumurtadan dört ayaklı civciv çıktı

KOLİ FİYATINDA 6 LİRA ARTIŞ

Öte yandan Afyonkarahisar’da ortaya çıkan kuş gribi vakaları yumurta fiyatlarının yükselmesine neden oldu. Yumurta tavuklarının itlaf edilmesi ile boşalan tesislerde üretimin durmasıyla birlikte arz-talep dengesi olumsuz etkilendi.

Piyasada son bir haftada yumurtanın koli fiyatı 62 liradan 68 liraya yükseldi. Tüm ürünlerde olduğu gibi yumurtada da arz-talebin fiyatta etkili olduğunu hatırlatan sektör temsilcilerine göre şu anda üretim yeterli olmasına rağmen “üretim düştü” algısı fiyatı yukarı çekiyor.

Son 10 gündeki fiyat değişikliklerinin ürün, bölge ve dönem bazında irdelenmesi gerektiğinin altı çizilirken başta deprem bölgesi olmak üzere Orta ve Doğu Anadolu’da fiyatların değişmediği, artışın “organik”, “gezen” ve “köy” gibi özel nitelikli yumurtalarda yaşandığı dile getiriliyor.

Sektör temsilcileri ayrıca aylardır zarar eden yumurta sektörünün zarar fiyatından, maliyet fiyatına yükselmesi nedeniyle artışın zam olarak algılanmaması gerektiğini savunuyorlar.

SEKTÖRDE TEKRAR KAPASİTE ARTIŞI YAŞANIYOR

Uzun süredir zarar eden yumurtacılık sektöründe hayvanların kesilmesi ve sektörden çıkışlarla birlikte kapasite düşmüştü. Üretimin azalmasıyla birlikte arz-talebin dengeye geldiğini belirten sektör temsilcileri, son dönemde tüketimde yaşanan olağan dışı artış nedeniyle sektöre yeni girişlerin yaşandığını, bunun da kapasiteyi yeniden artırdığını vurguluyorlar.

Temsilciler, sürü gençleştirme çalışmalarının kısa sürede sonuç vereceğini ve girdi maliyetlerinin sabit kalması durumunda yumurta fiyatında artış beklemediklerini ifade ediyorlar.