Kureyşi’nin öldürülmesinin ardından Diyarbakır merkezli IŞİD operasyonu

5 Mayıs 2023 Cuma

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) IŞİD elebaşı El Kureyşi’yi düzenlediği operasyon ile öldürmesinin ardından Emniyet büyük bir IŞİD operasyonu düzenledi.

MİT ve Emniyet terör örgütü IŞİD’e geniş çaplı bir operasyon düzenledi. IŞİD’in ‘kitapevi’ adı altında yeni bir yapılanma olduğu tespit edildi. Örgütün Suriye’nin Şam vilayetine bağlı olarak Gürcistan, Azerbaycan, Mali, Sudan, Cezayir ve Libya’da faaliyet gösterdiği belirlendi.

TÜRKİYE’DE OLUŞTURDUKLARI CİHAT GRUBU GÜRCİSTAN’DA EĞİTİM ALDI

Örgütün, Türkiye’de taban kazanmak için propaganda çalışmaları yaptığı ve sonrasında cihat grubu oluşturdukları, silahlı, askeri eğitimlerini de Gürcistan’da aldıkları tespit edildi.

ÇOK SAYIDA ÖRGÜTSEL BELGE VE MÜHİMMAT ELE GEÇİRİLDİ

Yapılan tespitte silahlı eğitim alanların, çatışma bölgelerine gönderilerek faaliyette bulundukları, Suriye’de ve Gürcistan’da bulunan örgüt mensuplarına aktarılmak üzere finans desteği sağladıkları yönünde bilgiler elde edildi. 92 şüpheli hakkında soruşturma başlatılarak gözaltı kararı verildi.

Diyarbakır merkezli 23 ilde kitapevinin temsilciliklerinde arama yapılmasına yönelik 123 adrese sabah saatlerinde eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda 74 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı. Çok sayıda pompalı otomatik av tüfeği, tabanca ve fişek ile örgütsel içerikli belge ele geçirildi.

Diğer şüphelilerin yakalanmasına yönelik operasyon sürüyor.