Kurban Bayramı öncesi kritik uyarı! İşte yol hipnozundan kurtulmak için yapılması gerekenler

21 Haziran 2023 Çarşamba

Nörologlar, Kurban Bayramı tatili için uzun yola çıkacak yurttaşlara yol hipnozu konusunda uyarıda bulundu. Nöroloji Uzmanı Dr. Oğuzhan Onultan uzun yola çıkacak yurttaşların sık sık mola vermesi gerektiğini söyledi.

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala birçok kişi tatil için yolculuk yapmaya başladı. Nöroloji Uzmanı Dr. Oğuzhan Onultan, uzun yola çıkacak sürücülere uyarılarda bulundu. Sürüş sırasında kişinin tek bir noktaya bakarak, trans benzeri bir duruma geçmesi olarak adlandırılan, halk arasında da gözleri açık uyumak olarak bilinen yol hipnozuna karşı dikkatli olunması gerektiğini belirten Dr. Onultan, “Yol hipnozu, kazaların çoğuna sebep olan bir uyku halidir. Uzun yol süreçlerinde 2,5 saat sonra ortaya çıkıyor. 4üncü saatte maksimuma ulaşıyor” ifadelerini kullandı.

Kurallara uymadan kurban kesenlere ceza yağacak!

“10 DAKİKA MOLA 6 DAKİKA YÜRÜYÜŞ”

Sürücülere önerilerde bulunan Dr. Onultan, “Sürücüler 2,5 saatte bir muhakkak 10-15 dakikalık mola vermeli, 5-6 dakikalık bir yürüyüş yapmalı. Bu sürücülerin çoğunun kendilerinin fark etmediği bir durumdur. Özellikle şehirlerarası yolculuklarda, otobüs şoförlerinin de buna çok dikkat etmesi gerekiyor çünkü çok sayıda yolcunun hayatı onlara emanet oluyor” dedi.

“GECE DAHA FAZLA GÖRÜLÜYOR”

Yol hipnozunun gece yolculuklarında daha sık yaşandığını vurgulayan Dr. Oğuzhan Onultan, “Gece bu yüzden yola çıkmamakta fayda var. Uykunun ritmine bağlı olarak gece daha fazla görünüyor. Uzun yoldaki şeridin, ışıkların devamlı hale gelmesi ve beynin bunu algılamada zorlanması ile oluşuyor” diye konuştu.

“sÜRÜCÜ SON 15 DAKİKAYI HATIRLAMIYOR”

Otoyollarda devam eden bir rutinin kişide hipnotik etki yarattığını dile getiren Dr. Onultan, “Yol hipnozu ortaya çıktığı zaman özellikle kazalarda sürücü son 15 dakika hiçbir şeyi hatırlamıyor. Bu ayakta uyumak ya da gözleri açık araba kullanmak gibi oluyor” ifadelerini kullandı.

“TEK BAŞINA YOLA ÇIKMAYIN”

Dr. Oğuzhan Onultan sürücülerin tek başına yolculuk yapmaması gerektiğini de belirterek, “Çay kahve içmek de çok önemli. Tek başına yola çıkmak da bu açıdan çok tehlikeli. İnsanı muhakkak uykusunu açacak, hipnozdan çıkaracak müzik çalınması, pencere açılması gerekiyor” uyarısında bulundu.