Kurabiye yiyen bir yaşındaki bebek nefessiz kaldı, Heimlich manevrası bir kez daha can kurtardı

Yayın tarihi: 7 Mart 2024 Perşembe 1:44 pm - Güncelleme: 7 Mart 2024 Perşembe 1:44 pm

Bursa’da kafe sahibi Sedat Kapan, iş yerinde boğazına kurabiye takılan 1 yaşındaki bebeği Heimlich manevrası uygulayarak boğulmaktan kurtardı.

Olay dün saat 22.00 sıralarında merkez Yıldırım ilçesi Yiğitler Mahallesi’ndeki bir kafede meydana geldi. 2 arkadaşıyla birlikte kafede oturan kadının 1 yaşındaki kızı masadan aldığı kurabiyeyi ağzına götürdükten bir süre sonra nefessiz kaldı. Annenin çığlıkları üzerine bebeğin boğazına yiyecek takıldığını fark eden işletme sahibi Sedat Kapan, yardıma koştu. Kapan, Heimlich manevrası uygulayarak bebeği kurtardı. Yaşananlar kafenin güvenlik kamerasına yansıdı.

‘İKİNCİ VE ÜÇÜNCÜ HAMLEDEN SONRA ÇOCUK KENDİNE GELMEYE BAŞLADI’

Olay sırasında kafede yoğunluk olduğunu belirten Sedat Kapan, “Ben de o sırada çalışan arkadaşlarıma yardımcı oluyordum. Müşteriler bir anda bahçe kısmına doğru koşmaya başladı. Annenin yükselen sesi vardı. Anne şoka girmişti. Önce yaklaşıp ne olduğunu anlamaya çalıştım. Çocuğun renk değiştirmeye başladığını gördüğümde, annesinden müsaade istedim. O an Heimlich hamlesini yaptım. İkinci ve üçüncü hamleden sonra çocuk kendine gelmeye başladı. Çok şükür çocuğu bu şekilde kurtarmış olduk” diye konuştu.

‘EKSTRA EĞİTİM ALMADIM HEİMLİCH MANEVRASINI SOSYAL MEDYADAN ÖĞRENDİM’

Gıda sektöründe çalıştığı için böyle olaylarla karşılaşma ihtimalleri yüksek olduğu için Heimlich manevrasını öğrendiğini söyleyen Kapan, “O yüzden sakindim. Annesi çok telaşlıydı. Etrafındaki misafirler de telaşlı olduğu için, hem onları sakinleştirdim hem de çocuğa müdahale ettim. Ekstra bir eğitim almadım ama sosyal medyadan videoları izleyerek bu hamleyi öğrendim” ifadelerini kullandı.

‘GIDA SEKTÖRÜNDE İŞ YAPANLARIN KESİNLİKLE BU EĞİTİMİ ALMASI LAZIM’

Bu hamlenin önemini bir kez daha anladığını söyleyen Sedat Kapan, “Özellikle bizler gibi gıda sektöründe iş yapan yöneticiler ve çalışanların kesinlikle bu eğitimi alması lazım. Çünkü bu durumlarda etraftaki insanlar telaşlı oluyor. İşi bilen insanların müdahalesi daha sağlıklı ve çabuk olabiliyor” dedi. (DHA)

Zabıtanın Heimlich manevrası boğazına şeker kaçan çocuğun hayatını kurtardı

Kaynak: DHA