Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan müzisyene ‘dev’ destek: 3 ay boyunca aylık 1000 lira

9 Aralık 2020 Çarşamba

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan müzisyene ‘dev’ destek: 3 ay boyunca aylık 1000 lira

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 11 Aralık’ta koronavirüs salgını döneminde geliri olmayan ve desteğe ihtiyacı olan müzisyenleri ve müzik emekçilerini kapsayan projenin detaylarını açıklayacağını duyurdu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2021 yılı bütçe görüşmelerine katılan Baan Mehmet Nuri Ersoy, geliri olmayan müzisyenlere destek vereceklerini açıkladı. Ersoy, “Aylık seyyanen 1000 lira, 3 ay süre ile toplamda 3 bin lira ödeyeceğiz” dedi.

Ersoy’un genel kuruldaki konuşması şöyle:

“Pandemi döneminde geliri olmayan, desteğe ihtiyacı olan müzisyen, müzik emekçileri, yorumcu ve eser sahiplerini kapsayan bir projeyi 11 Aralık’ta detaylarıyla birlikte ilan edeceğiz. Başvurularda birlik, dernek veya sendika üyesi olma şartı aramayacağız. Aylık seyyanen 1000 lira, 3 ay süre ile toplamda 3 bin lira ödeyeceğiz. Aralık ayı içinde başvuruları toplayacak ocak, şubat ve mart aylarında ödemeleri yapacağız. Bu projeye 30 binden fazla başvuru olacağını tahmin ediyoruz”

“ÖZEL TİYATROLARLA İLGİLİ BİR ÇALIŞMA GRUBU OLUŞTURDUK”

“Bakanlığımıza ait kültür merkezlerimizi ve devlet tiyatrolarımızın salonlarını 1 Aralık 2020- 15 Haziran 2021 tarihleri arasında özel tiyatrolarımızın kullanımına sunduk. Özel tiyatrolarımızda turne desteği ve Dijital Tiyatro Ek Projesi adı altında 2 yeni programla 15 milyon lira ilave destek vereceğiz. Turne desteği başvurularını almaya başladık, dijital tiyatro başvurularını da 30 Aralık’a kadar alıyoruz. Özel tiyatrolarla ilgili bir çalışma grubu oluşturduk. Bu grupla benim başkanlığımda toplanıyoruz ve bütün yardımları, bundan sonra nasıl devam edeceğimizi hatta yönetmelikte istedikleri değişiklikleri tartışıyoruz ve onlarla birlikte ortak karar alarak devam ediyoruz”

Benzer Haberler