Kültür ve Turizm Bakanı, iptal edilen konserlerle ilgili konuştu

30 Mayıs 2022 Pazartesi

Katıldığı bir televizyon kanalında peş peşe iptal edilen konserlerle ilgili konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Yerel yönetimler ve özel kültür kurumları tepkiler sonucu programlarında değişikliğe gidebiliyorlar. Ama bunlar tamamen kendi tasarrufları. Bizim bakanlık olarak yap ya da yapma diye bir hukukumuz yok” dedi.

FOX TV’de İsmail Küçükkaya’nın sunduğu Çalar Saat programına katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, son dönemde iptal edilen konserlere ilişkin konuştu. Konserlerin gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceği kararını yerel yönetimlerin verdiğini, bakanlığın bu konuda bir hukukunun olmadığını söyleyen Bakan Ersoy, iptal edilen konserlerle ilgili hukuk kapısının açık olduğunu savundu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“BİZİM BAKANLIK OLARAK YAP YA DA YAPMA DİYE HUKUKUMUZ YOK”

“Yerel yönetimler ve özel kültür kurumları kendi yerlerinden gelen talepler doğrultusunda kültürel etkinlikler organize edebiliyorlar. Daha sonra bazen bazı farklı sebeplerden dolayı yoğun tepkilerle de karşılaşabiliyorlar. Kendi illerindeki hassasiyetler öne çıkıyor ve tepkilerle de karşılaşabiliyorlar. Tepkiler sonucunda da programlarında değişikliğe gidebiliyorlar. Ama bunlar tamamen kendi tasarrufları. Bizim bakanlık olarak yap ya da yapma diye bir hukukumuz yok.

İPTAL EDİLEN KONSERLER İÇİN YARGIYI GÖSTERDİ

“Ama iptal kısımları Türkiye’de sonuç nihai olarak hukukla belirlenir. Burada da savcılar ve mahkemeler geçerlidir. Herkesin başvurma hakkı var. Oradaki mahkemenin sonucuna göre de hareket etme hakkı var. Bir devlet kurumu yap veya yapma dediği zaman o nihai sonuç değil. Sonuçta siz hukuka başvurursunuz, hukuk hızlı bir şekilde örneğin yürütmeyi durdurma diyor ya da demiyor onunla ilgili kararını alabilir. Biz Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak bizim için en önemli şey kültür ve sanatın desteklenmesi.”

“Biz kültür ve sanatı desteklemek için her türlü aktivitede yer almaya çalışıyoruz. Bu bizim hükümetimizin de ortak politikası. Örnek verecek olursak, şu anda İstanbul’da Beyoğlu, Ankara’da da Başkent Kültür Yolu festivalleri gerçekleştirilmekte. İki festivalde toplam 10 binden fazla sanatçı, 2 binden fazla etkinlikte yer alıyor. Dünyayla kıyasladığınız zaman bu kadar geniş çapta yapılmış hiçbir organizasyon yok.”

“ATATÜRK’E HAKARET ETTİĞİ İÇİN…”

Festivaller organize edilirken bir firma tarafından İspanyol keman virtüözü Ara Malikian’ın önerildiğini söyleyen Ersoy, sanatçının sosyal medya hesabında Atatürk’e hakaret ettiği paylaşımlarını tespit edilmesi üzerine, konserin festivalden çıkarıldığını söyledi.

MELEK MOSSO AÇIKLAMASI

Ersoy, şarkıcı Melek Mosso’nun bu hafta Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nde sahne alacağını belirterek, şöyle devam etti:

“Her zaman söylüyorum, lütfen ön yargılarımızı bir tarafa bırakalım. Ön yargılarla hareket edersek sonuç alamayız. Geniş resme bakmaya çalışalım. Kültür ve Turizm Bakanı olarak diyorum ki, ‘Sanatın ve kültürün destekçisiyiz.’ Özellikle vurgulayarak söylüyorum, bu bizim hükümet politikamız. Bakanlık, hiç olmadığı kadar festivallere yer açıyor, yoğun bir şekilde, sanatçı kitleleriyle yüzlerce, binlerce etkinlik gerçekleştiriyor. Beyoğlu ve Başkent Kültür Yolu festivalleriyle sınırlı kalmıyoruz. Son baharda Diyarbakır’ı da dahil ediyoruz. Önümüzdeki sene İzmir’i dahil ediyoruz. Arada Adana Portakal Çiçeği Festivali var, onu da sahiplendik. Şu anda çok geniş bir festival de Konya’da yapıyoruz, mistik müzikle ilgili.”

Melek Mosso mesajı İzmir’den verdi: Asla ve asla vazgeçmeyeceğim