Kulis! Mehmet Şimşek DEVA’lı ismi istiyor, Saray’dan itiraz var

16 Haziran 2023 Cuma

Merkez Bankası Başkanlığı’na Hafize Gaye Erkan oturtulurken, başkan yardımcıları ve banka meclisi üyelerinin belirlenmesi sürecinde Mehmet Şimşek ile Cumhurbaşkanlığı arasında gerilim yaşandığı belirtiliyor.

Merkez Bankası Başkanlığı koltuğuna yapılan atama sonrasında bankanın uyguladığı politikalarda söz ve oy sahibi olacak isimlerde, yani başkan yardımcıları ve banka meclisi üyelerinde olası değişiklikler yakından izleniyor.

Ekonomimanset.com’un ulaştığı kulis bilgilerine göre Mehmet Şimşek, Merkez Bankası’nda Başkan Yardımcısı olarak görevlendirmek üzere bankada geçmişte Başkan Yardımcılığı görevinde bulunmuş Turalay Kenç’i önerdi.

Kenç’in 2016 yılında görev süresi dolduktan sonra yurtdışında bulunduğu ve 15 Temmuz süreci sonrasında yürütülen soruşturmalarda isminin geçtiği iddia ediliyor.

Diğer taraftan Kenç, DEVA Partisi’nde ekonomi ekibinde yer almış bir isim. DEVA Partisi Ekonomi Politikaları Başkanlığı’nın 27.07.2022 tarihli Tweetinde yer alan fotoğrafta Turalay Kenç en ön sırada Ali Babacan ve İbrahim Çanakçı ile yan yana görülüyor.

‘SARAY’DAN İTİRAZ VAR’

Şimşek’in atama için Kenç’in ismini önermesi üzerine Cumhurbaşkanlığı ekiplerinden ciddi itirazlar geldiği ve atamanın bu sebeple ertelendiği söyleniyor. Diğer taraftan, Şimşek’in Cumhurbaşkanlığı onayına gerek kalmaksızın Merkez Bankası’na atamanın yollarını aradığı, Kenç’in Bakan Şimşek’in onayıyla Banka Meclisi üyesi olarak görevlendirilmesinin düşünüldüğü belirtiliyor.

Prof. Acemoğlu’ndan Mehmet Şimşek’li yorum: Türkiye’nin önündeki en büyük tehlike…

Mehmet Şimşek’ten ‘yeni model’ mesajı

İddia: Şimşek’in teklif götürdüğü 3 isim görevi reddetti